Zeptej se astronauta je kniha, ve které astronaut Tim Peake odpovídá na otázky z různých besed. Rozhodla jsem se některé její části zařadit do výuky fyziky v 8. ročníku. Jde mi především o tepelnou izolaci, jak raket nebo třeba návratového modulu, tak i třeba izolaci skafandru. Vlastně mě nenapadlo, že skafandr nebo tedy astronaut v…
Měsíc: Duben 2022
Zkoumejme s… třeba s Geoboardem
Připravuji se (zodpovědně) na jeden seminář. Budeme tam používat iPad v matematice. Vzpomněl jsem si na jednu báječnou hračku, geoboard. Dřevěná destička, hřebíčky (kolíčky) a na ně se napínají gumičky. Využití jsem viděl mnohokrát ve škole i doma. Připomíná mi to takové… no něco jako počítadlo. Buď si to vyrobíte sami, dá se to i…
Timeline.ly
Je to teď všechno nějak hektické. Učím devítky a taky v sedmiččce. Takže minulý a tento týden se nesl ve znamení poloprázdných (spíš tedy ještě více prázdných) tříd. Tak nemělo moc smysl se posouvat dál. Některé skupiny tak měly čas dohnat chybějící práci z minula, ale někteří už byli hotovi. Přemýšlela jsem, co s tím….
Učíme se programovat, všichni
Zatím nám to jde. Co? To programování. Hrajeme si se šesťáky se Scratchem. Mohl bych určitě využít všechny ty návody a učebnice… Šel jsem jinou cestou. Před časem jsem dostal od jednoho šesťáka vánoční přání naprogramované ve Sratchi. Tak toho využiju. Troufl by sis vést hodinu? Jako že bys to učil ty, já budu hlídat…
Pozvánka na online kurz DesignFILS aneb Navrhujeme inovativní výukové prostory budoucnosti
Dnes mám pro vás pozvánku na online kurz, na jehož vzniku jsem se také podílela. Výukové prostory se v průběhu let proměňují a vyvíjejí. Nové výukové prostory jsou považovány za více zaměřené na žáka a flexibilnější, aby podporovaly dovednosti žáků v 21. století. V tomto kurzu se budete zabývat budoucími inovativními výukovými prostory, výukou podporovanou…
Co zaujalo žáky?
Sdílím žákům zajímavé odkazy. Ano, pomocí Google Učebny. Snažím se je přimět k přemýšlení. Co by je tak mohlo zaujmout?! Zkusíme přepočty desítkové soustavy na dvojkovou pomocí kartiček – o tom jste si už přečetli, zahráli jsme si binární tetris. Co kdybychom zkusili Wordle? Už jste to hráli? Nehráli. Ale už viděli. Tak zkusíme Hádej slova….
Matatalab
Před nedávnem jsme dostali do školy k vyzkoušení robotické sady Matatalab. Jde o sadu určenou k výuce programování pro děti od 4 let. Skládá se z robůtka, řídící věže, desky, na které se skládá program a podložky. Sada obsahuje také kousky, které jsou vlastně bloky – obsahují šipky, cykly, číslice apod. Není tak potřeba…
Kreativní fotografování v Londýně
To vás z všechno spadne a máte chuť prozkoumávat to úžasné město. Máte čas a máte klid, zajímavá místa k prozkoumání. Je jaro a vy se chcete na město podívat jinak, než jste se na něj dívali minule a ještě před tím. Hodlám vám to dnes zprostředkovat. Tak předně si všímáte neobvyklých scén. Vyrazíte ráno…