Bylo, nebylo, byla jedna konference pro učitele, která se jmenovala BUMeeting. A jednou tam jeden workshop vedla Jitka Rambousková a ukazovala na něm bezva online nástroj pro 3D tisk. A já tam byla jako účastnice. A pilně se učila. Nástroj se jmenuje doodle3D a víc o něm najdete na stránkách Jitky Rambouskové. Od toho workshopu…
Měsíc: Listopad 2022
Učíme se s INSERTem
Jako že něco někam vložíme? Ale ne, jde o metodu kritického myšlení (RWCT). Písmenka jsou zkratkami počátečních anglických slov. Zase ta angličtina, pořád mě pronásleduje. Tak tedy Interaktive (interaktivní) Noting (poznámkový) System (systém) for Effektive (pro efektivní) Reading (čtení) and Thinking (a myšlení). Prostě I.N.S.E.R.T – interaktivní poznámkový systém pro efektivní čtení a myšlení. Že…
Létající učitelka
Před nějakou dobou mě oslovila známá učitelka z Itálie, že v rámci jejich Erasmus konsorcia by mě ráda pozvala jako experta na ICT a já ráda řekla ano. Domluvily jsme se, že strávím na zapojených školách dopoledne se žáky a každé odpoledne bude konference pro zapojené školy z okolí. Nakonec se to trochu změnilo, konference…
O svobodě
Petra si někde létá – tedy létá si v Itálii a pracuje, však se o tom dočtete v článku – já se ocitnul na Národní třídě. Jednak jsem potřeboval poskytnout jeden rozhovor, navíc se v pátek ráno koná Velvarský Bett – konference o ICT, kde mám něco říct a vést workshopy. Do Prahy jsem tedy…
Mystery hangout opět na scéně
Seznámení s partnerskou třídou se dá provést mnoha způsoby. Jedním z těch efektnějších, ale na čas náročnějších je videokonference s budoucí partnerskou třídou. V názvu je ale napsáno mystery hangout, tak jak to tedy je? Ano. Tak pojďme kousek po kousku. Mystery tady opravdu zastupuje záhadu. Třídy se totiž neznají. Během spojení pomocí videokonferenčního nástroje,…
O pohádkách
To máme právě řešit s mými žáky, pohádky. Ale zjistil jsem, že všechno znají, všude byli… Znáte to. Tak budeme dělat praktický průzkum pohádek. Myšlenkovou mapu, mapu příběhu, hezky ve skupinách, znovu pořešíme grafy pohádek z Cryptomanie… O grafech psala Petra. A pak jim předhodím kybernetické pohádky. Jeden osvětový web pro děti, mládež a učitele….
Chvála improvizaci
Látka a těleso ve fyzice v šesté třídě. Látka, která není těžká a tak se dá využít i jinak než jen podtrháváním a kroužkováním v pracovních listech. S žáky jsme se rozhodli, že zkusíme vytvořit krátkou animaci, kde ukážeme, že tomu, co je látka a co těleso, rozumíme. Tak jsme se pustili do práce. …
Zas něco z jablečného sadu, protože to mě baví
Pokud nemáte rádi jablka, myslím jako Apple, tak si zacpěte uši, zalepte oči. Dnes chci prostě psát prostě o vylepšení, které nás postihlo teď na podzim. Tak jo, a co to teda je? Mně stačí málo. Třeba anotační centrum. To jsou ty nástroje, kterými můžeme popisovat fotky, psát do poznámek, prstem, stylusem, uchošťourem… Uchošťourem? Tak…