Každý z nás už asi byl na nějaké zámku, kde se chlubili skládanými parketami. Tady jsou původní, tady s nimi někdo zatopil, a proto jsou vyrobeny přesně podle fotografií… Obdivuji vždycky tuhle nimravou práci. Podobně je to s intarzovaným nábytkem, slámovými kraslicemi apod. Tohle všechno dá hrozně moc práce. A nabízí to také rozvoj. Představivost, prostorové vidění, kreativita, myšlení, zručnost…
Tak to bychom potřebovali do našich hodin.
No jasně, tak pojďme na to. Paula Mattiese jsem vám už představil. Někteří probádali, jiní čekají, až někdo jeho stránky probádá za ně a dá jim impuls. No každý jsme jiný. Tak přichází ten impuls. Pojďme na tangram. Potřebovali bychom nějakou zajímavou motivaci.
A víte s čím si hrál Napoleon Bonaparte?
Neříkej, že s tangramem?!
No já to neříkám, taky bych to nevěděl, kdybych pořád někde něco nezkoumal. Pod ruku mi přišly stránky státního zámku Kynžvart. Kousek odsud jsem prožil svoje dětství, pamatuju si zámek jako ruinu. Kdeže loňské sněhy jsou, dnes je to jedna z nejnavštěvovanějších památek ČR. Zámek má svůj kabinet kuriozit. A protože kancelář Metternich (vlastník zámku) byl současníkem Napoleona a byl také vyslancem Habsburské monarchie v Paříži, přivezl si zajímavé památky na toto období i na Napoleona právě na Kynžvart. Mezi nimi je (byl) i tangram. Možná. Přečtěte si příběh na stránkách zámku Kynžvart. Detektivka.
Pamatuji se, že jsem jako dítě měl něco takového k dispozici, barevného, parketová mozaika. Prý stará čínská hra. Rozvíjí fantazii, trpělivost, patří do souboru trpělivostních her. Tak to se mi tedy hodí, protože já hodlám trpělivost rozvíjet. A také fantazii a kreativitu. Takže půjdu k Paulovi a stáhnu si předlohu.
Můžete si změnit barvu vašeho tangramu, ve spodní části stránky v nastaveních. Zkouším první odkaz, ve kterém je návod na hru a některé figury, které se dají skládat i s řešeními, celkem na 67 stranách. Můžete žákům dát předlohu, pokud si nevědí rady, tak existuje karta s řešením. Můžete žáky vyzvat k tomu, aby vytvářeli sami svoje obrazce. Obrázky vyfotíme a nasdílíme. Jasně, může to být nástěnka v Padletu. Nebo fotogalerie v Google Fotkách. Uvidíme, co si vybereme.
Tangram-Aufgabenkarten – modre Tangram-Aufgabenkarten – černá
Druhý odkaz mi má stáhnout šablonu. Jenže… Jenže nefunguje.
Ale já bych ten tangram potřeboval.
Můžu se jít poohlédnout po jiném tvořítku a nebo si pomůžu. Můžu si vytisknout 1. stranu návodu a z toho vystřihnout dílky. To je jak pro trpaslíky.
A neříkal jsi, že je to trpělivostní hra?
No je, ale takhle pokoušet trpělivost některých nemůžu. Zkusíme to jinak. Z té první stránky si udělám výstřižek a vytisknu. No velké to není nic moc. Dobře, najdu si celou kostku, na které je naznačeno 7 dílků, nebo jiný obrazec, vyříznu výstřižek a uložím. Je to menší, než bych předpokládal. Ale při tisku se dá určit měřítko, v jakém se obrázek přenese na papír. Tak to je řešení. Takže vystřihuji kostku přímo ze stránek návodu Paula Mattiese, programu pro tisk říkám, aby se kostka zvětšila na 300 % a už vystřihuji. To by šlo.
A my můžeme jít skládat. Jak se dařilo vám, tak to mi můžete dát vědět na padletí nástěnku. Na lísteček napište, co jste poskládali (titulek), nahrajte fotku vašeho výtvoru a pod obrázek se podepište. Moc se těším na vaše výrobky.
Že na to existují aplikace pro mobilní zařízení? Ano, existují, my jsme dnes chtěli pracovat s papírem, nůžkami a svou trpělivostí. A že jsme hezky potrápili naše kompetence a gramotnosti?!
Slávek Hora