Na seminářích i webinářích často dostávám dodatečnou zakázku na QR kódy.
Mohl byste nám ukázat, jak to použít ve výuce?
A jak ty QR kdy vytvořím?
Jak jste vyrobil ten s tím obrázkem?
Jak je možné, že to můžete rozštříhat?
A proč jim to neřeknete rovnou (žákům)?
Začnu od konce. Neřeknu to žákům rovnou. Jednak bych se umluvil a jednak jsou QR kódy dneska na každém rohu. Máme je také seznámit s používáním ICT, to je vhodná cesta. A taky bezpečí, protože není dobře, když kolem sebe načítáte kde který QR kód. Taky byste se mohli dostat k něčemu, co jste ani nechtěli vidět – násilí, porno, erotika, viry. Nebo chtěli, ale ještě na to nemáte věk. Tak věk prosím respektujme, nic nám neuteče.
Celé to můžeme tedy rozdělit na načítání QR kódů a jejich tvoření. Půjdeme nejdřív k tomu načítání. Buď to umí váš přístroj „od narození“, tedy nativně. Takhle to třeba umí systém iOS od Apple. Jen je to třeba v nastavení fotoaparátu zaškrtnout. Uživatelé systému ANdroid mají tuto možnost od verze systému 9.0 Pie, tedy od roku 2018. Jinak potřebujete aplikaci třetí strany. A pozor, to načítání by mělo být nastaveno tak, že se nejdřív podíváte, kam vás QR kód odkazuje, abyste z toho zase nebylo cosi nechtěného, co jste raději ani vidět nechtěli, nebo na to ještě nemáte věk. Až pak klikáte, že se chcete dostat ke kýžené informaci.
Aplikace třetích stran jsou různé. Osobně jsem měl rád i-Nigmu, ale ta z AppStoru zmizela. Načítala kódy i v horších světelných podmínkách, což se hodilo s ohledem na školní hůře osvětlené chodby. Druhou hvězdou mých zařízení je Qrafter a Qrafter Pro. Verze Pro se platí, zaplatíte si to, že vás aplikace nebude obtěžovat reklamou. Ještě mám v zařízeních QR Reader, moc ho ale nepoužívám, jen když chce někdo ukázat, jak se s aplikací pracuje. Na Androidu jsem kdysi používal také QR Droid. Aplikací ke čtení kódu je mnoho, vyberte si podle vlastní libosti. Dávám přednost tomu nativnímu, co mám rovnou v telefonu.
Načítat už umíme, pozor na ten mezikrok, bezpečnost je rozhodně důležitá a na místě. Určitě o tom pohovořte se žáky. Vyrobím občas i QR kódy s názvy těch oblastí, které by je mohly ohrozit. Opravdu jen slova. A to stačí, aby si uvědomili.
Teď potřebujeme QR kód vyrobit. V mobilních zařízeních mám většinou aplikace, které to udělají rychle. Mezi moje hvězdy patří třeba QuiQR. To se začlení i do systému výstupů z vašeho zařízení a rychle vyrobíte QR kód rovnou z webové stránky. Stačí kliknout na čtvereček se šipkou, vybrat QuiQR a už máte obrázek.
Podobně to dnes umí prohlížeč Chrome – zvýrazníte adresu v adresním řádku – kliněte prostě na něj – vpravo se objeví na adresním řádku záhadný čtvereček. Sytém po kliknutí vyrobí QR kód s obrázkem dinosaura. Můžete stáhnout do počítače, klidně můžete adresu přepsat, napsat tam text, QR kód se hned přepíše a rovnou vaši žáci načítají potřebné informace.
Podobně můžete vytvořit QR kód v systému Classroomscren.com – dole na listě zaklikněte QR kód, v řádku můžete vkládat adresy, texty… Co je vám libo. QR kódů můžete na plochu Classroomscreenu vyskládat mnoho. Vyzkoušejte i z důvodu snadného ovládání pro management vaší hodiny. Co třeba pozadí, tak kterém hoří táborák, krb, pohybuje se levandule. Hned je ve vaší hodině útulněji, well being se tomu teď říká.
Mám ještě další možnost – webový generátor QR kódu. Najděte si podle libosti ten, který vám nejvíce vyhovuje.
Hlavně, aby to bylo v češtině.
No dobře, máte ho mít, používám tenhle jednoduchý: https://qrgenerator.cz. K tomu asi není co dodat. Na vygenerovaný QR kód klikněte pravým tlačítkem myši a stahujte do počítače, zařízení. A pokud to nejde, je tam někde určitě tlačítko stáhnout. Ještě jedna jednoduchá hvězda – quikni.cz. Také česky, intuitivní používání.
A teď ten s tím obrázkem – tenhle systém je v angličtině, ale je to intuitivní. Vyberte si druh QR kódu, vložte odpovídající náplň, můžete si pohrát s barvami – moc nedoporučuji. Vkládáte obrázek – logo, fotku… Ale pozor, velikost max. 2MB. Takže před samotným procesem koukněte na velikost, případně zmenšete. Objemově, ne rozměrově. Můžete si pohrát i se samotnými čtverečky… ostatně uvidíte. A už stahujete QR kód, který můžete i rozstříhat a připravit tak sestavování týmů ve vašich třídách. A kde tenhle poklad najdete? QKcodeMonkey.
Vytvoření QR hry můžete buď udělat ručně, nebo jsme popisovali vytvoření v nástroji Classtools.net v článku na našem blogu. A vůbec, prozkoumejte to tu, protože o QR kódech jsme už psali mnohokrát – stačí zadat vpravo do vyhledávacího políčka QR a odentrovat.
Hezky si s tím QR kódem pohrajte a nezapomeňte na smysl vašeho počínání a na cíle – co se vlastně mají naučit žáci. Co jste se naučili vy? A co jste se naučili dohromady? Popovídejte si o tom.
Slávek Hora QR