Dnes vám nabídnu další nástroj, který můžete využít při tvorbě únikových her. I když si myslím, že si jeho využití budete muset nechat spíše do hodin prezenční výuky. A proč je v názvu zmíněn kroužek? No, podívejte se sami. Teď už asi kroužku rozumíte. Tímhle nástrojem totiž vytvoříte soustředné kruhové výseče (matikáři mi odpustí moji…
Měsíc: Únor 2021
Motivace klesá? Vymyslete něco zábavného…
Motivace žáků prý klesá. Mluví už o tom kde kdo. Když o tom mluví kde kdo, tak se to opravdu odehraje. Mám tu zkušenost ze tříd. O některých někteří „kolegové“ říkali, že jsou nejhorší na škole. Tak tyhle třídy pak tenhle vyslan uskutečnily. Takže co s tím uděláme? Teda uděláš? Můžeme vymyslet něco zábavného, nějakou…
Únikovka za pomoci zkracovače url
Krátký článek o jednom dobrém nápadu, který se stal součástí eTwinningového projektu ambasadorky Aleny J (díky, Aleno). Pečliví čtenáři našeho blogu určitě četli článek o zkracování odkazů. A ti, kteří ho nečetli, si ho mohou přečíst teď. V článku se dozvíte, že bitly jako zkracovač url převádí dlouhé odkazy na kratší ve formě číslic a…
Typografie? Pojďme se to naučit.
Typografická pravidla patří mezi ty základní věci k dokonalejším textům. S mými žáky se jim věnujeme často. Řekl bych, že jejich znalost a hlavně používání patří k základním dovednostem každého, kdo využívá nástroje IT ke komunikaci. A to mi jako řekni proč? No asi už jsem háklivý ne nedodržování základních pravidel. Třeba že za interpunkčními…
Rébusy
Minule tajné zprávy, dneska rébusy, vy nás ale zásobujete pane Karfík … Jako malá jsem měla moc ráda Kuře Napipi a jeho přátelé. Hrozně mě tam bavilo prohlížet nákresy různých důmyslných zařízení doprovázených říkankami. „Kuře hleď jak do zobáku vodu lapu“ (nebo tak nějak) a taky tam byly rébusy. Dnes vám ukážu web fetisite.com. Rozhodně…
Buďte stylistou Vašeho dokumentu – stylujte
Styl, takové zajímavé slovo. Rydlo nebo sloh podle Wikipedie, charakteristický rukopis. Ano, projeví se i v mém článku o stylech. Tak to bude o slohu? Ani ne, i když skládání a uspořádávání dokumentu… Mohli bychom to rozšířit i sem. Když se podíváme na hodnocení člověka, řekneme, že má styl, většinou se jedná o poklonu. Pozor…
Tajné zprávy
Žádné tajnosti! A vlastně, proč ne? Pojďme se podívat na jeden jednoduchý nástroj, pomocí kterého můžete šifrovat své zprávy. Nástroj můžete pohodlně využít nejen při distanční výuce, ale i při běžné. Je totiž možné zašifrovanou zprávu sdílet odkazem nebo ji vytisknout. Začneme od konce, už vytvořenou zprávou. Zkuste ji rozluštit. Povedlo se? Pak jste vyluštili…
Citujete? Citujte
O fotografiích a licencích jsem už psal, na závěr jsem připojil informaci o tom, že je dobré citovat. V češtině prý má toto slovo několik významů. My využijeme význam „uvedení použitého zdroje“. Upravuje to i norma ČSN ISO 690 – data, popisující informační zdroj nebo jeho část dostatečně přesně a podrobně pro identifikaci a umožnění…