Tuhle „záležitost“ jsem objevil díky komunitě kolem iPadů hned na začátku mojí jablečné kariéry. Taková interaktivní aplikace, která zažila hezký rozvoj. Myslím aplikační i osobní. Pomohla mi totiž začít hodně přemýšlet o smysluplném využívání technologií ve výuce.
Smysluplné využití ICT? A to je jako co?
Když si předem rozmyslíme, co budeme v hodině využívat a proč, jaký to má smysl, co se má žák naučit, co se učí tak nějak samovolně navíc. Už o tom na blogu itfitness.cz psala Petra – model SAMR a iPadagogy wheel. A důležité je to také rozvrat se žáky, abyste měli důkaz o jejich učení, abyste zjistili, že to, co jste si předsevzali, jste skutečně splnili. Takže reflexe jak má být.
Dobrá zpráva pro Androidisty – aplikace z edice My Play jsou už i pro androidí platformu. V aplikacích nakouknete domů, do školy, do obchodu i do nemocnice. Bezplatně to nebude. K vyzkoušení je My PlayHome Lite, zbytek už si zaplatíte. Paradoxně za platformu pro iOS (iPadOS) méně, než za android variantu. Ale dobré věci nejsou zadarmo a slavnou repliku na toto téma už měla Stella Zázvorková v Pelíšcích u scény s nerozbitnými skleničkami.
Android iOS (iPadOS)
K dispozici máte ve verzi My PlayHome rodinku – dva rodiče a 3 děti. V poslední verzi máte k dispozici i „návštěvu“. Stačí vpravo nahoře klikat na siluetu postav. A vybíráte si. Klidně si můžete vybrat i domácího mazlíčka. Rybičky máte v obýváku standardně, vybíráte si pejska.
Celý domov je hýbací, funguje to na dotyk. takže je to velká výzva, co se v jednotlivých místnostech – i venku – děje. Roztočte pračku, nakoukněte do ledničky. Nakrmte rybičky, pusťte si televizi, zatáhněte záclonky. Na zahrádce vytrhejte mrkev, zalijte záhonek nebo se pohoupejte na houpačce. V koupelně osprchujte a utřete postavičky. Pozor, nesvléknou se, aplikace je tomto ohledu „bezpečná“.
Pokud se rozhodnete, že si ještě stáhnete My PlayHome Plus, máte možnost zvolit režim spolupráce mezi zařízeními, ve kterých máte sérii My PlayHome. Propojí se mezi sebou, takže jednotlivá zařízení mohou být v různých pokojích stejného domu. Určitě vyzkoušejte.
K čemu to teda použijeme ve škole? Protože takhle to vypadá, že pěkná hračka, co dál, ten smysl?
Mnoho čtenářů už to napadlo. Aplikace jsou dobré pro rozvoj komunikace žáků. Pojmenováváme předměty v místnostech, co předměty umí, k čemu je v domácnostech máme. Jaké děje se tedy odehrávají – už vnímáte? Slovní druhy, popis, vyprávění, komunikační situace. A to nejen v češtině, ale i v cizích jazycích. Klidně můžete udělat PrintScreen. O Nákresech jsem psal minule, článek o PicCollage také na blogu najdete – komiksujte, v češtině i v cizím jazyce, popisujte pomocí anotací. Snímky také můžete vložit do iMovie a namluvit příběh. Klidně můžete snímat obrazovku iPadu – beze slov. Film pak bude přehrán Vašim žákům a oni mohou příběh napsat. A další nápady se rojí… Musím Vám prozradit ještě jednu důležitou věc – už tu provádíme tzv. Appsmashing – mícháme různé aplikace. Vidíte, co všechno už jste žáky naučili.
A pane učiteli, můžu tu fotku rozmluvit v ChatterPixu?
A mohli bychom použít zelené plátno?
A to už se tedy vaše pedagogické srdce tetelí blahem. Tak vzhůru do My Play… Vyzkoušejte i doma při distanční výuce, předveďte Vašim žákům. Stačí Lite verze.
Z My PlayHome Slávek Hora