Ve fyzice se ke konci deváté třídy dostáváme k tématu zvuk. Myslím, že tohle téma je skoro životně důležité, dny strávené se sluchátky v uších nebo na diskotékách nebo festivalech v blízkosti výkonných reproduktorů rozhodně našim uším neprospívají.
Teď ale nechme zdravotní důsledky stranou a pojďme se podívat na měření hladiny zvuku a tvorbu hlukových map.
Žáci dostali takovéhle zadání:
- Vyber si nějaké tvé oblíbené místo v okolí tvého bydliště nebo v okolí školy.
- Stáhni si do mobilu aplikaci na měření hluku (zřejmě se bude jmenovat Decibelometr nebo podobně, vyber samozřejmě nějakou verzi zdarma) a aplikaci na záznam zvuku (dobře poslouží i online aplikace vocaroo.com)
- Na tebou vybraném místě změř hluk při nějaké akci (třeba projíždějící auto) a ve chvíli, kdy se ti zdá, že je tam relativní klid. Obě hodnoty si poznamenej.
- Na stejném místě nějaký zvuk nahraj (třeba zvuk projíždějícího auta, nebo třeba někdo bude cvičit na piano nebo něco jiného, zajímavého)
- Zvuk, který jsi nahrál, odešli na nějaké online úložiště. Pokud jsi použil vocaroo.com, zkopíruj a ulož si odkaz na tebou nahraný zvuk (více o práci s vocaroo najdeš zde: https://dejtemipevnybod.cz/2019/10/audio-snadno-a-rychle/
- Získej celkem tři měření hluku při akci, tři v relativním klidu (místo můžeš změnit, jen si pamatuj, nebo poznamenej, kde bylo měřeno) a tři nahrávky zvuků. (zde zadání ještě kousek pokračovalo).
Kam ale s těmi nahrávkami? Na thinglink.com přece. V tomto prostředí můžete vytvářet interaktivní obrázky. Do fotky můžete umisťovat různé značky a ty mohou obsahovat text, odkaz, video a podobně. Nutno ale poznamenat, že v bezplatné verzi jsou možnosti omezené. Dříve bylo možné v této verzi vytvořit interaktivní fotografii, kterou pak mohli všichni, kteří měli odkaz, editovat. O tuhle funkci verze zdarma přišla. Nyní je zajímavější je placená verze pro učitele, kde můžete vytvářet třídy a kurzy a žákům přidělovat práci v kurzu/ve třídě a je umožněna spolupráce při editaci fotografie. Přihlašovací údaje vám může systém vygenerovat, není nutné zadávat emaily žáků.
Níže vidíte postupně vznikající hlukovou mapu okolí školí.
Platforma Thinglink.com nabízí i další funkce, velmi zajímavá je možnost nahrávat na ni 360° fotografie a z nich pak dělat interaktivní fotografie. Zde ukázka:
Tuto fotografii lze použít i v brýlích pro virtuální realitu.
Pokud chcete umět s platformou thinglink.com pracovat, každé léto probíhá několika týdenní kurz (summer challenge), kde se můžete se všemi funkcemi platformy seznámit, spojit se s kolegy především ze zahraničí a také získat placenou verzi se slevou.