Dnes to bude z ranku: … a přitom taková blbost …. Občas potřebuju ve třídě kostku, čas od času hrajeme různé deskové hry, třeba na angličtině. Nemusím si fyzicky kostku brát s sebou (stejně bych ji ztratila, znám se), stačí vyhledat „dice“. A hned mám kostek spoustu. Kostky si mohu vybírat, ale také můžu použít…
Už zase stříháme
Tak mohlo by se zdát, že budeme stříhat metr, protože do konce školního roku nám toho už moc nezbývá. To bychom také mohli, ale to bychom raději použili nějaký Countdown. Bylo by to asi efektnější a přístupné odkudkoliv. My jsme ale začali stříhat video. Video, jako důkaz naší práce. Stříháme naše důkazy o učení. Vzpomínáte…
Kniha Svět levného dopaminu
Tahle kniha má ještě podtitul: Průvodce pro přežití v době rychlého dopaminu Narazila jsem na ni náhodou ( a vy ji můžete najít třeba v Luxoru, nebo na Palmknihách). Autoři Jiří Kryštof Jarmar a Vojtěch Hlaváček napsali knihu o tom, proč chceme to, co chceme, co má vliv na naši motivaci, na naše uspokojení. Prostě,…
Skleníček aneb naprogramuj si růst
Když jsme se s Petrou potkali v Trutnově ještě s Ivou a Liborem na konferenci EduTime 2025, zahráli jsme si ve volném čase nejen zajímavé hry, ale vrhli jsme se také do světa nákupů. Znáte to. Hry, knihy a také micro:bit kity. A o jednom takovém teď budu psát. Říkám mu pracovně skleníček, i když…
Chicken clicking a spol
Dnes info o třech knížkách, které na své využití zatím čekají. Během mé návštěvy v italském městečku Vogogna přišla řeč na autora knížek pro děti Tonyho Rosse. A na knížky, které napsal spolu s Jeanne Willis o bezpečnosti na internetu. Jedná se o knížky Troll stinks, Chicken clicking a #Goldilocks. Všechny obsahují veršovaný text a…
iRobot na scénu 4 – vyrážíme s vlastním programem
iRoboti nabití, v krabičce od kancelářského papíru formátu A4 dvě fixy, nabíjecí kabel, podložka, stírací hadřík, návody… Krabičky se osvědčily. Ještě přidat iPad, který má Bluetooth, programy na padletí nástěnce z minulé hodiny připravené. Jak je stáhneme do iPadu, aby mohli iRoboti vyrazit na podložku, víme… Takže nevíme. Konec adresy za rovnítkem – ten shluk…
3D tisk ve fyzice podruhé
Dnes jen krátce, jak jsme využili hotové káči. Nakonec jsme káči hodně zmenšili, tisk dvou káč trval asi hodinu a půl. Vytiskli jsme pro každou skupinu jednu. Jak s nimi dál? Z tvrdého papíru jsme vystřihli podložku. A na ni pak vkládáme různě vybarvené kruhy vystřižené z papíru. A roztočíme káču. Pozorujeme očima (hle, vznikne…
Mrňousci
Tak se jmenoval legendární kreslený seriál beze slov. Krátké příběhy z přírody, myslím, že spojující „postavou“ byla beruška. Ale to se mohu mýlit, už dávno jsem si DVD s několika díly Mrňousků nepustil. Pouštěli jsme si je, když byl syn Vojta malý v rámci odpočinku po příchodu ze školky. Dneska je mu dvacet. Proč to…
3D tisk ve fyzice
Všimla jsem si, že žáky zajímá 3D tisk. Letos učím fyziku jen v osmičkách, máme tedy jen hodinu týdně. Nad využitím 3D tisku jsem trochu váhala, bylo jasné, že to nezabere jen jednu hodinu, protože žáci samotní ještě s 3D tiskem nikdy nepracovali. Nakonec jsem se rozhodla trochu upgradovat aktivitu se skládáním barev (Kruh, vystřižený…
iRobot na scénu 3 – inovace bez legrace
Moribundus už mě opustil, můžu se naplno věnovat práci i experitmentování s iRoboty. Tedy experimentovat budou moji žáci. Dneska to bude o inovaci programu pro iRobota. Bavíme se v obou skupinách, co by tak mohlo být významem tohoto slova – předělávka, vylepšení… Dobře, rozumíme si. Tzn., že se vrhneme na váš minulý prográmek, který jste…