Petra načala v minulém článku rozšířenou realitu. Pojďme se jí podívat na zoubek. Co je to vlastně rozšířená realita? Označuje se anglickou zkratkou AR a je to reaální obraz doplněný pomocí technologií o nějaký objekty nebo objekty. Vysvětlení najdete i na Wikipedii. Na zajímavý článek se můžete podívat i na oficiálních stránkách firmy Apple, protože ta rozšířenou realitu protlačuje do svých zařízení.
My se dneska podíváme na část AR, ke které potřebujeme marker (někde se používá pojem triger – spouštěč), tedy podklad, na kterém se nám zjeví další objekty. Takových aplikací není zrovna málo, některé z nich jsou multiplatformní a dokážou o hodně posunout učení našich žáků. To ostatně ukazuje i Petra ve svém článku o fyzice s rozšířenou realitou. Je to přesně ten typ aplikací s markerem.
Jednou z prvních aplikací, kterou jsem ve své praxi vyzkoušel, byl ColAR Mix, dneska se jmenuje Quiver. Tady si stáhnete marker, zamíříte na něj spuštěnou aplikaci v náhledovém režimu a sledujete, co se děje. Pracovní listy je možné vymalovat, objekty ve 3D pak mají stejnou barvu, jakou jste jim dali na papíru. Quiver už umí vyučovat, má pracovní listy, kde ukazuje např. součásti buněk (rostlinné nebo živočišné), nebo sopku a její části, můžete dokonce sopku natlakovat a pak vybuchuje. Nebo si u těchto pracovních listů můžete zapnout režim testu, a pak se Vás aplikace ptá, kde to či ono. Odpovídáte, a dostáváte zpětnou vazbu, jestli Vaše odpovědi byly správné či nikoliv. Svoje počínání si můžte fotit i natáčet, výsledek se pak ukládá do Vašich zařízení.
Základní sada pracovních listů v Quiver je bezplatně, i ta EDU část, u některých pracovních listů musíte zaplatit. Tedy list si stáhnete nebo ho získáte na školeních, od kolegů, ale aplikace Vás dál nepustí. Placená je i aplikace Quiver Education – v současné době je to asi Kč 200,-. Je možné získat i Quiver Fashion nebo Quiver Mask, ty by měly být bezplatně a určitě s nimi zažijete mnoho dobrodružství i v hodinách, když vymyslíte pedagogický záměr. A to vy určitě dáte.
A jak jsem použil pracovní listy, které se jen omalovávají a objeví se pak 3D objekty? V nižších třídách na 1. stupni k tomu, aby děti vzaly pastelky a omalovávaly. U mého syna to byla vůbec první omalovánka, neměl takové činnosti vůbec rád. Ve vyšších ročnících jsme si pak o tom, co se děje na „placce“, vyprávěli a jak to vlastně funguje. Protože je aplikace multiplatformní, najdete je i na Google play pro Android. Použili jsem ji také s kolegyní ve chvíli, když k nám dorazilo cca 50 dětí v rámci projektu Erasmus+ z evropských zemích. Byl to pro ně zážitek a jejich učitelé hned chtěli vědět, jak na to. Na následné schůzce v Sofii bulharští hostitelé předváděli, že i oni už vědí, jak na to. Pokud by se Vám nechce stahovat pracovní listy – markery, nabízím Vám odkaz do mého Google Disku – tyhle markery do Quiveru mám stažené.
Mám rád aplikace o vesmíru. Asi nejhezší aplikace s rozšířenou realitou, kterou jsem zatím potkal a potřebuje marekr, je Spacecraft 3D. Podklady do ní poskytuje přímo NASA. Některé projekty NASA jsou ke stažení přímo v aplikaci. Stačí si stáhnout marker – na titulní obrazovce se Vás ptají, jestli ho chcete stáhnout. Nábídnu Vám ho zase k vytištění z mého Google Disku. Zvolíte si projekt – např. oblíbený Mars a vyberete si příslušnou misi – např. Curiozity. namíříte Váš tablet nebo telefon na marker a po stole si to už šine vozítko Curiozity. Je možné se s ním vyfotit, ale pozor, objektiv Vašeho zařízení musí stále směřovat na marker.
Podobné objekty z vesmíru nabídne i kniha Sluneční soustava, kde jsou markerem některé listy knihy. K tomu si musíte stáhnout bezplatně aplikaci iSolar. Tady máme trochu smůlu, protože kniha už je vyprodaná. Zkuste třeba knihovnu, leckteré kabinety fyziky ji mají, aniž tuší, co je to za poklad. Používám ji i při hodinách dějepisu v 9. ročníku, když řešíme soupeření USA a SSSR ve vesmíru.
Jsem učitel dějpisu, tedy původně. Mám rád i aplikace s historickým obsahem. Moc se mi líbila aplikace Gniezno 3D. Aplikace existuje i pro Android. Kdo dával pozor při hodinách dějepisu, tak ví, že tohle místo je posvátné pro Poláky. Tady byl pohřben sv. Vojtěch, Slavníkovec z Libice nad Cidlinou, ano, Čech, pokud to tak můžeme vyhodnotit. Kníže Břetislav toto místo navštívil při své výpravě do Polska v roce 1038 – 1039 a ostatky sv. Vojtěcha odvezl do Prahy. Vy si tohle místo můžete zobrazit přes mobilní zařízení. Teda mohli jste. Aplikace se chová nestabilně, mně vždy havaruje. Vyzkoušejte, uvidíte. Už jsem napsal na podporu, tak uvidíme, co se dozvím. Pokud se Vám podaří aplikaci načíst, nahlédnete také do některých staveb včetně katedrály a obydlí obyčejných lidí. A marker si můžete stáhnout z mého Google Disku. Důležité – vůbec nemusí být barevný, stačí černobílý, a to platí i pro ostatní markery – vyzkoušeno za Vás. Rozchodil jsem jeden z pravěkých androidích tabletů, a ejhle, aplikace funguje, takže snímky obrazovky jsou tu.
Posledním kouskem z rozšířené reality bude divadlo The Globe. Shakespeara mám rád. Napsal nadčasové kousky. Možná nenapsal, ale to nevadí, necháme vědce bádat a hádat se. My se zatím podíváme do rekonstrukce divadla v Londýně. Vždycky kolem něj mlsně chodím, ještě se mi nepodařilo sehnat lístek. Vždycky vím, kdy budu v Londýně, ale dopředu program většinou neznám, nebo se tak rychle proměňuje a lístek na poslední chvíli většinou už není. Nevadí, nakoukneme přes mobilní zařízení, stačí aplikace Shakespeares’s Globe 360. Pro Android jsem ji nenašel, asi není. Marker ke stažení z mého Google Disku zde, a přidám i vystřihovánku, protože potřebuji zaměstnat i ruce dětí a procvičit vystřihování a jemnou motoriku. Namiřte mobilní zařízení na marker po kliknutí na symbol tabletu vlevo dole a už se vám skládá divadlo The Globe na plochu před Vámi. Můžete vstoupit, v tu chvíli už marker nepotřebujete. Prohlížejte, otáčejte se, jásejte, foťte si. Když si navíc zaplatíte Kč 25,-, tak se dostanete na prohlídku divadla z 5 různých míst. Vystřihovánku nechávám slepit děti v týmu ve škole – zajímavé svičení na role ve skupině a dohody, pokud nemáme dost času, berou si ji dobrovolně domů na sestavení. Vystřihovánky jsou jinak dostupné z tohoto serveru.
Tak. A to by bylo pro dnešek všechno. Stejně toho bylo dost, takže prozkoušejte a příští týden se vrhneme na AR bez markeru.
Slávek Hora
Skvělé, mám radost, když je někdo ochoten pomoct ostatním učitelům a přinese tak úžasný vhled do AR s markery. Sám jsem zatím kdysi začal jen s Quiverem a ten byl super. Dneska mi teda nestahoval některé modely, ale snad se rozchodí. Spacecraft 3D mi skončil na černé obrazovce, ale nevzdávám se, je to super ta spousta tipů. Předám dál.
Díky, Vašeho ocenění si vážím. Důležité je to nevzdat. Stačí většinou aplikace restartovat a fungují. Případně restartovat celé zařízení, vyzkoušet i tvrdý restart. A pokud ani to nepomůže, pak odinstalovat a znovu nainstalovat aplikaci. U Quiver je třeba si dát ještě pozor na kvalitní WiFi, protože při spuštění po delší době se aktualizují markery a chvíli to trvá. Než jdu vždycky na seminář, kde tuhle aplikaci ukazujeme, raději si to těsně před akcí spustím.
Držím palce a určitě předávejte dál. My budeme s Petrou Boháčkovou také pokračovat.