Už minule jsem psal o tom, že jsem se sedmáky animoval. Byla to vlastně zakázka.
A nemohl bys je to naučit, my bychom rádi natočili nějaký krátký film v hodině.
Proč ne, mohlo by nás to bavit, vyzkoušíme a naučíme se na tom spousty věcí. Zkusíme rozvinout i tak křehké věci, jako je zodpovědnost a improvizaci. Zodpovědnost předávám žákům programově, plánovaně.
Co budeme k práci potřebovat, kdo co přinese, jak si to zařídíte, co potřebujete ode mě?
Vzniká vlastně plán našeho projektu – v našem případě to bude ta animace, vzniká jakýsi check list, který si odškrtáváme, odškrtávají žáci. Je to jejich projekt, přinesl jsem jen tu velkou otázku – animaci. Tvořím s nimi stručnou kostru postupu, aby se neztratili, aby byla nějaká opora. Námět, scénář, potřeby, kdo co přinese, aplikace, postprodukce, výstup a místo k nahrání výstupu.
A jaké role ve skupině budete potřebovat?
Důležitá otázka, co budeme dělat s těmi, kteří nepracují a „blbnou“? To je vaše zodpovědnost. Přijďte mě požádat o pomoc. Budu se stejně ptát, co právě děláte, jak se daří a jestli něco nepotřebujete.
Jaká jsou kritéria dobré práce?
Vyplatí se je definovat spolu se žáky. Tak třeba to může být délka příspěvku – animáku, zvuk, citace, licence – závisí to na tom, o čem jsem už mluvili, případně jakou dovednost spolu hodláme rozvinout, o čem budeme bádat.
Všechno máme připravené, rozpracované, potřebujeme už animovat, animační studia dovezena, rozbalena. My nemáme pomůcky, XY nedorazil/a.
Tak co s tím budte dělat?
My?
Ano.
A hned poznáte, jestli tým dokáže improvizovat.
Potřebovala bych pustit k počítači s tiskárnou.
Ale beze všeho, co budete tisknout?
No ty pomůcky k animaci.
A když pak vidím ten výsledek, jsem spokojen a oceňuji, že si poradili a dokázali improvizovat, když spolužačka nedorazila.
Jak to příště tedy zařídit?
Hledáme cesty, diskutujeme v týmu, posunujeme se. I já jsem zaznamenal neúspěch. Koupil jsem knihu Jak se naučit animovat v 10 snadných lekcích (BISHOP-STEPHENS, Will. Jak se naučit animovat v 10 snadných lekcích. Praha, 2017. Super lekce. ISBN 978-80-256-2047-2.).
Podstčil jsem jednomu osiřelému týmu s tím, že je tam zajímavé cvičení o pixilaci. Nezaujalo. Odvrženo. Nebojte se, budu to zkoušet dál.
Vy se můžete podívat, jak nám to šlo. Jsou to formáty MOV a MP4, tak snad vám to půjde pustit.
Největší wau mám asi z Cesty do Prahy. Holky, díky. Abyste tomu rozuměli – velké překážky – nemáme pomůcky, Green Screen nám sebral zelenou i z podkladového obrázku, zkusili jsme černobílou verzi, já tomu zvuku nerozumím, aha, tak takhle to tam můžu duplikovat (rozuměj zvuk).
Slávek Hora animující a improvizující