Ne, nebojte se, nebudeme psát žádný diktát.
Pro osmou třídu jsem do fyziky potřebovala několik pracovních listů s delším textem. O knížce Zeptej se astronauta jsem psala už minule. Z této knížky jsem potřebovala dostat některé otázky a odpovědi na pracovní list.
Na kopírování mi bylo líto papíru. Taky rozhodně nepíšu všema deseti, i když bych to všema deseti brala, to správně umět 🙂
A pak mě napadly Poznámky. Tahle pro iOS nativní aplikace v sobě skrývá netušené možnosti, stále se vylepšuje. Kromě toho, že mohu poznámku zapsat pomocí klávesnice, nebo napsat stylusem, je také možné ji nadiktovat. Tak proč to nevyzkoušet.
Tady pár postřehů. Je nutné diktovat interpunkční znaménka. Po tečce začíná věta vždy velkým písmenem. Je potřeba pozorovat, kdy zápis skončí – trošku nečekaně po několika větách (nebo nějaké době) prostě zápis skončí. To je také třeba hlídat. Vždy, když mělo slovo tvar jako například dotykem, aplikace napsala dotyk M. To mě překvapilo. Občas, i když bylo v okolí ticho, aplikace napsala něco jiného, takže jsem někdy částem vět nerozuměla. Při opravě textu jsem se musela vrátit do knížky a opravit podle textu v knížce. Celkově ale tenhle postup pro mě byl rychlejší, než kdybych text psala, a to včetně následné opravy.
Rozhodně budu diktování využívat více.
A co jsme v hodině dělali? Vrátili jsme se k textu z minulé hodiny, ale tentokrát měli žáci doplnit informace, které z textu vyčetli, do obrázku. Ten byl upraven v aplikaci Pic collage.
Doplněný obrázek pak žáci nahráli na Padlet.
Tato práce se žákům mnohem lépe, než tvítování v minulé hodině.