Bublina? Znám. Pes Bublina z Rychlých šípů. Tak si oprav to malé písmeno.
Jo není bublina jako Bublina. Tak můžeme to chápat jako profesní bublinu, tu mám taky, když se občas vydám na výpravy mimo, jsem často překvapen, co se to děje?! Ale tu také nemyslím. Myslím komiksovou bublinu, když už jsme se minule začali bavit o komiksu. Míšo, připrav si peněženku. Budou další tipy na knihy.
V komiksu není bublina jako bublina. Domlouvám se s žáky (i dospěláky), že budeme v začátcích rozlišovat dvě skupinky. Bublinu přemýšlecí – to je taková ta obláčková. A pak bublina mluvící (vyprávěcí) – to je ta s rovným okrajem. Ještě můžeme použít třetí, lákavou, bublinu speciální, budeme s ní šetřit, přináší nám do komiksu bum, bác, pic, prásk – jasně, citoslovce nějakého zvuku, nejlépe nějakého výbuchu, zvuku zvířete, zvuku člověka. Občas se nadužívá, jako v americkém filmu.
Moc kreslit neumím, tak co s tím?
Tak budeme to zkoušet – viz ukázka níže, abychom se postupně stali mistry, máme tady technologie, trochu si můžeme pomoc. Zkusíme si vystřihovat a tvořit koláže.
Že ty zase míříš do PicCollage?! Je i pro Android.
Přesně, to je ono. Ukládám si do Pinterestu obrázky komiksových bublin (můj nick slavahora, můžete sledovat moji nástěnku Komiks). Můžu vyzkoušet bubliny malovat (a to také dělám – teď zase viz výše), ne všichni na to ale chtějí při hodinách a výcviku přistoupit, nechám jim možnost vybrat si způsob práce. Tak ten obrázek z Pinterestu – udělám si printscreen – když to nejde jinak, tak volím tento způsob. Snímek pak vložím do PicCollage a vystřihnu si bublinu ze snímku – jsou ty nůžky po dvojkliku na obrázek. Zbytek zmizí jako odpad. Vystřiženou bublinu si můžu vložit do kolekcí, abych nemusel příště vystřihovat znovu. V neplacené PicCollage máte 50 míst pro uložení, tak to mi na bubliny postačí.
Zkuste si vložit text, do bubliny vkládáte jako samostatnou vrstvu, můžete určit, v jaké vrstvě text bude. To dá rozum, že bude nahoře, ale pro případ, že by vám text zmizel. Tak nezmizel, jen je pod bublinou. Klikněte na bublinu a dejte ji o vrstvu níž. Prostě kliknete na bublinu dvakrát.
Přidejte objekt který chcete rozmluvit, můžete vložit i obrys kolem vystřižených částí. Můžete při vystřihování kliknout po vybrání i na tužku a přidat nebo ubrat to, co se vám nepodařilo správně vystřihnout. No kde takovou příležitost dostanete? Vložte klidně pozadí, vymazlete vaši koláž s komiksovacími bublinami. Nezapomeňte, že jsou přemýšlecí (myšlenkové), mluvící (vyprávěcí – dialogové) a speciální (třeba křicící, šeptající). Prostě si pohrajte a začněte s komiksem. Zvolil jsem medvěda z Google AR zvířátek a dva typy bublin. A mohl bych komiksovat i jinak, já vím. Šel jsem na to dnes takto.
A ještě ta kniha. Dnes to bude Komiksový náčrtník od Petra Kopla.
Slávek Hora