Právě se vracím z Londýna. Ano, byl jsem na Bett Show 2020 – o tom ale v jiném článku. Už léta se spoléhám při orientaci v terénu na mobilní telefon s aplikací Google Maps. Nelituji ani peněz za data. Jednak už je to lepší, protože v EU jsou přece jen poplatky za data snesitelnější, ale i dříve jsem se připravil, koupil balíček dat u mého telefonního operátora a vyrazil, třeba do Vídně, na Island, do Londýna, do Drážďan… A hlavně ten pocit, že trefíte a že zbytečně nebloudíte. I když to také není špatný způsob poznávání nových míst.
Google mapy stále vylepšuje. Můžu vzpomenout např. rozšířenou realitu (Google to do map přeložil jako RR), baví mě ale také městská doprava. Tu ostatně používám i při plánování cest po Praze. Potřebuji naplánovat schůzku, mám se dostavil v určitý čas, v kolik asi musím vyrazil z místa, kde právě pracuji, jaké autobusy v kombinaci s metrem a vlaky mohu použít? Baví mě hodnocení restaurací a často si podle nich vybírám, kam půjdu na jídlo. Hodně často přikládám také fotky, které jsem na místech vyfotil. Ať slouží, když už jsem je pořídil.
V zahraničí je to s orientací trochu složitější. Naučil jsem se orientovat podle dominant, mám v hlavě nějaký kompas, díky za to. Ale co když se potřebujete přesunout metrem? A co když to metro je „trošku“ složitější, třeba jako v Londýně?! Nebo to ve městě moc neznáte?! Neznám systém linek MHD po povrchu?!
Stačí tedy zapnout Google mapy, mít ta data (pořídil jsem si je v neomezené verzi – zvládal jsem to i podstatně menším objemem dat) a jedeeeeeeem. A klidně za sebou můžete mít skupinku lidí. Připravit se ostatně můžete i doma – Google Vám umožní vytvořit si seznam míst, stáhnout si oblasti na mapě…
Kde jste, to Vám mapy ukáží modrou tečkou na mapě. Ukáží Vám, i kam se právě díváte, i když tohle občas zlobí. Ukáží Vám také, jak dojdete ke stanici MHD, v našem případě jak se dostanete na Piccadilly line. Zapněte si začátek trasy. Vidíte, kterým směrem metro pojede, protože v Londýně tohle není tak jednoznačné, za kolik minut vlak dorazí do stanice, kolik stanic pojedete a kde budete přestupovat. Funkce obsazenosti vlaku (i ostatních prostředků) je tak trochu závislá na tom, jestli podáte zpětnou vazbu. I o ni se často snažím. Google Vás v oznámeních upozorní i na to, že zanedlouho budete přestupovat.
Pokud se přestup odehrává na delší vzdálenost – v našem případě z linky Jubilee na DLR (nadzemka) – Google Vám zase poskytne mapu a vy budete opět modrou tečkou, která se bude pohybovat. Vaši cestu — naplánovanou — si můžete uložit do kalendáře. Google Kalendář Vám pak posílá do oznámení informace o tom, jak hustá je doprava a jestli už náhodou nemáte vyrazit. Google Maps Vám nabídnou i další možné trasy a jejich kombinace – klidně se můžete vydat autobusem, a to je v Londýně zážitek – viz fotografie na konci příspěvku s výhledem na Trafalgare Square z double deckeru. Když je volno v patře vepředu, v podstatě si připadáte, jako byste autobus řídili.
Takže už nezbývá nic jiného, než mít trochu odvahy a při příští cestě do většího města si to vyzkoušet. Uvidíte, že to nic není a že budete oceněni za dobrou navigaci. Klidně si to vyzkoušejte i ve známém městě tady v Čechách. A ten, kdo se Vám směje, vůbec nic neví. Vy budete připraveni, a to se rozhodně vyplatí.
Hodně štěstí při orientaci podle Google map a pozdrav z Trafalgaru.
Slávek Hora