Asi jsem objevila Ameriku a vy tuhle hru všichni znáte, ale třeba někdo je na tom stejně jako já a tuhle hru ještě nikdy nehrál a taky učí angličtinu, a tak se mu tenhle článek hodí.
O jaké hře je řeč?
Codenames, česky Krycí jména.
Celá hra je zaobalená do hezkých kulis – dva týmy špionů, je potřeba odhalit svého špiona v terénu a kontaktovat ho, mezi špiony se pohybují náhodní kolemjdoucí, také nájemný vrah …
Hlavním principem je ale zase hra se slovy – hlavní špion dává nápovědy svému týmu tak, že spojí ideálně více slov jedním (třeba slova jsou jehla, hák, nůž a hlavní špion řekne břit) a jeho tým jednotlivá slova hádá (tím kontaktuje své špiony v terénu). V anglické verzi jsou dvě sady slov – lehčí a těžší, což je bezva, protože můžete hru hrát i s méně pokročilými dětmi (dokonce myslím, že existuje verze junior).
Hru jsme nehráli hned celou, jednu hodinu jsme věnovali tomu, že si žáci zkoušeli vymýšlet nápovědy ke slovům. Celou podle pravidel jsme ji hráli až další hodinu.
Během hry jsem si všimla, že pokud hlavní špion neznal nějaké slovíčko, prostě si vzal mobil a slovíčko si vyhledal – to je velký pokrok, byly doby, kdy by složili ruce do klína říkali by, že to slovíčko neznají. Za hodinu se na pozici hlavního špiona stihli vystřídat jen 4 žáci (dva a dva z každého týmu), domluvili jsme se, že ji zahrajeme ještě v příštím týdnu tak, aby se vystřídali všichni. Ono totiž vymýšlet ty nápovědy není jen tak.
Pokud hru hrajete nebo si zahrajete, dejte vědět, jak se vám líbí.