Já teda ne. Ale kdybych bydlela ve španělské Igualadě, tak bych měla.
Bylo by to stavění lidských věží, tzv. castells. Ano, čtete dobře, jde opravdu o postavení věže z lidí. Více asi řekne fotka.
Tato aktivita je provozována v Katalánsku už od 19. století a patří na seznam kulturního dědictví UNESCO.
Při návštěvě školy v Igualadě jsme měli možnost vidět zkoušku týmu stavitelů lidských věží s názvem Moixiganguers d’igualada.
Tým se třikrát týdně schází na trénink, celkem se věnují tréninku 8 hodin týdně. O víkendech se účastní soutěží nebo přehlídek v různých městech v okolí.
Trénink probíhá ve speciálním prostoru (asi bych to přirovnala k sokolovně), který je vysoký, je vybaven speciální podlahou, resp. podložkou na podlaze, po obvodech jsou tyče, kterých se stavějící přidržují při nácviku a je zde i speciální pojízdná konstrukce se sítí, která zajišťuje bezpečnost při nácviku vyšších věží.
Na fotografiích můžete vidět členy týmu, jak se omotávají dlouhým pruhem látky. Omotání slouží ke zpevnění zad omotávaného a také jako takové schůdky (často je pás doplněn ovázaným šátkem) pro ty, kteří lezou do vyšších pater.
Součástí týmu jsou celé rodiny, třeba děda, táta (učitel ve škole Dolors Martí i Badía, který nám vše spojené se stavěním věží vysvětloval) a jeho tři dcery. Nejmladší je čtyřletá. Nejmladší a nejlehčí vždy tvoří vrchol věže. To, že je věž postavená, signalizuje ten, kdo stojí na vrcholu, zvednutím ruky.
Při stavbě věže má každý své určené místo. Vedoucí skupiny promítá plánek věže a členové podle něho zaujímají svá místa. Záleží i na tom, jaký druh věže se staví. Nejtěžší je postavit věž (nazvala jsem si ji pro sebe „jednověž“), kdy základnu tvoří jen jeden člověk, na jeho ramenou stojí jeden další a tak dál. Tahle věž se staví tak, že se nejdřív postaví „podpěry“ (lidé, kteří vytvoří takovou věž kolem věže) a „jednověž“ se staví uvnitř. Když je jednověž postavená, tak se podpěry zbourají a jednověž stojí.
Každé stavění vyžaduje veliké soustředění. Proto v místnosti často zaznívá prosba o ticho. Pokud jde o soustředění, od čtvrtého patra věže najdete už jen ženy. Ty se prý nechají hůř rozptýlit, než muži. A samozřejmě, jsou i lehčí.
Ve stavění věží je ukryto mnoho matematiky a fyziky – je třeba dodržovat úhly mezi lidmi, úhly paží a nohou (záleží na typu věže), fyzika je zastoupena především těžištěm. No a gravitační silou taky 🙂
A proč říkám, že by tohle mohla být moje oblíbená teambuildingová aktivita?
Při stavbě věže spoléhá jeden na druhého, pokud se zhroutí jeden článek, spadne celá věž. Není možné, aby se tým nesblížil, vždyť doslova jeden stojí na druhém. Během zkoušky, kde jsme byli přítomni, na nás dýchala taková pospolitost, že i mě lákalo, se k týmu přidat.