Pořád se mi ještě stává, že druhá strana neví, o čem mluvím. Dobře. Pojďme se na to trochu podívat. Stačí si půjčit nějakou literaturu. Klasikem v této oblasti bude Tony Buzan – popularizátor mentálního mapování, myšlenkových map. Vzpomínám si, jak jsem někdy kolem roku 2007 objevil jeho knihy. Bylo to wau. A také jsem objevil program Inspiration, koupil jsem si ho tehdy za Kč 1500.
Samozřejmě jsem hned svůj objev ukázal mým žákům a… narazil.
Tak tohle mi nevyhovuje. Z toho se nedokážu učit.
Dokonce na mě přišli i rodiče. Moje dcera/můj syn si stěžuje, že…
My ale jen zkoušíme, jak by si šlo zaznamenávat naše myšlenky, myšlenky z knih, článků. Učíme se.
Takhle to zkouším pořád. Rukama a počítači, telefony a tablety už mi prošlo něco aplikací na myšlenkové mapy. Třeba i Inspiration, který už funguje jako aplikace ve free verzi i v plné placené verzi. Jen teď potřebuji něco lehkého pro děti, i když to jsou osmáci. Mohlo by to na ten iPad být i bezplatně.
Z pravěku mého iPadu jsem vyhrabal MindMap 4 Kids. A že to bylo jednoduché, to potvrdili moji žáci.
Kdo chce, tak může dnes myšlenkovou mapu vyrobit v aplikaci na iPadu. Vyzkoušejte si, jak se pracuje s elektronickou podobou.
Řada z nich to vyzkoušela, několik jich uskutečnilo i nepříjemnou zkušenost – zmizení do propadliště nul a jedniček. Tak znovu.
Jistě, měli jsme i hodinu o pravidlech myšlenkových map:
- z pravého horního do levého horního roku po směru hodinových ručiček,
- důležité jsou barvy a síla čar,
- uprostřed je ústřední téma, třeba název našeho populárně naučného článku o dějinách 19. století,
- šetříme slovy a
- můžeme přimalovat obrázek, přidat nálepku.
Ještě to potřebujeme nasdílet. Někteří zvolili PrintScreen, jiní nafotili do druhého iPadu, ten, kdo přišel do konzultačního centra (k učiteli), doklikal se ke slovu Share a vyexportoval své dílo do Fotogalerie iPadu. Papírovou podobu stačilo vyfotit a nahrát snímek do Padletí nástěnky.
Jak jsme jednotlivé činnosti poskládali do vyučovací hodiny plné zajímavých postav a událostí 19. století, co za digitální kompetence jsme procvičili a rozvinuli, na to se podíváme někdy příště. Takže dnes jen o mentálním mapování, myšlenkových mapách a zdrojích.
Co si můžete přečíst:
Myšlenkové mapy v byznysu a další i od jiných autorů, ale Tony Buzan je základ.
A můžete kouknout i na můj starší článek na našem blogu.
Ještě ty aplikace:
Inspiration se u nás nedá stáhnout, třeba se zase časem zadaří, já ji v účtu na AppStoru mám;
MindMap 4 Kids – pro Android jsem ji nenašel, ale určitě si poradíte s jinými aplikacemi, které možná budou/nebudou tak intuitivní;
Popplet v podobě Lite i plné verze pro iOS, pro Android také není;
Osobně si maluji v jakémkoliv notýsku pomocí stylusu. Mou oblíbenou aplikací pro malování map jsou nativní Poznámky a Paper WeTransfer, ten si i předplácím;
Používal jsem i Coggle.it, ale ten někteří přímo nenávidí, musíte mu přijít na chuť;
Vyzkoušel jsem i OrgPad, ale tam se teď „něco děje“. Jinak dobrý nástroj pro myšlení i spolupráci, od určitého počtu map musíte platit, ale to lze realizovat i ze „šablon“.
A obrázky? Ty dnes nebudou, nezeptal jsem se žáků, a tak vám nemůžu nasdílet jejich práce. Tak jen pro ilustraci, abyste viděli, jak to vypadá. A ano, je tam i video, takže všem vám hezky předvedou.
Slávek Hora