V lednu 2022 to nevypadalo růžově. Všude omikron, nikam se nejezdilo. Bude vůbec Bett Show v Londýně? Protože v předcházejícím roce jsme vůbec nikam nevyjeli, ale na to si vzpomínáte určitě taky. Depresivní.
Nakonec oznámení, že se akce přesouvá. No dobře, to nezní moc optimisticky, ale snad se akce uskuteční, omikron vychcípá a my se vydáte do Londýna v březnu. Vyšlo to a my sedíme u náměstí Pater Noster ve stínu katedrály sv. Pavla. První den Bett Show 2022 máme za sebou, chystáme se na odpolední program druhého dne.
Nemůžete být živi je z technologií, proto si ordinujeme i jiné radosti. První příletový den jsem si naordinovali výlet do…
Jste zvědaví?
Rádi šifrujeme, rádi sledujeme filmy a seriály, máme rádi historii. Ano, jeli jsme do Bletchley Park. Stále vám to ještě nic neříká? Neeee? Tak tady rozkódovali Enigmu, a nebylo bez obětí na životech. Tady vznikl první počítač Colossum. To si dostudujete sami. A taky tady vyslali falešné zprávy o Dni D.
Něco jako „vylodíme se u Calais a při tom to naplánujeme v Normandii“.
Zachránilo to hezkou řádku životů, i přes to to byla krvavá jatka. Tyto momenty bychom si měli stále připomínat, zvlášť v dnešní době, abychom věděli, co nás ty ústupky a čekání budou stát.
V muzeu uvidíte Enigmu na vlastní oči (mají tam vlastně největší sbírku strojů Enigma v Evropě – cca 200), pomocí panelů si zašifrujete, zjistíte, že je to ďábelský stroj, nakouknete do kanceláří šifrantů, kanceláře Alana Turinga, vlezete do zámečku, poklábosíte s průvodci, kteří jsou z práce nadšení:
„Ten film musíte vidět, je můj nejoblíbenější. Za 4 minuty se vrátím a poptám se vás.“
A kde tohle v Česku zažijete? Takhle nějak by mělo vypadat české muzeum, i to Národní. Akorát technologií, ale především to nadšení lidí, kteří vás provázejí a posouvají muzeem. Stačilo se zeptat, jestli sloupy v zámečku jsou z pravého mramoru. Výslech o tom, odkud jsme, a následná přednáška o místě – dokonalé.
Nakonec suvenýry. Rádi si koupíte „šifrovací“ tričko, notýsek s kódovacím a dekódovacím nástrojem (čti tužka), případně si zakoupíte sešitek s válečnými recepty. A to si určitě smlsnete v dalších článcích, až bude Petra psát, jak nahradit kachnu červenou čočkou.
Jen tak náhodou také projdete přilehlými městečkem, kde spousta restaurací chcípla s omikronem (rozhodněte nevěřte tomu, co píšou na Google, otevřeno nemají), a objevíte v nechcíplé restauraci robotí rozvážkovou službu. No ne nadarmo jsme se do Bletchley vypravili. Ještě vám dlužíme informace o tom, že tu za války žilo najednou o 10 000 lidí víc a 80 % pracovníků Bletchley Park tvořily ženy. I díky nim skončila válka vítězstvím Velké Británie a Spojenců.
Na jejich paměť můžete se žáky vyzkoušet jednu z tváří nové informatiky – šifrovat a dešifrovat. Začněte třeba morseovkou.
Petra a Slávek rukou (klávesnicí) společnou
😁🤣👌