Ptaní se, pokládání otázek je v učitelské práci alfa a omega. Trvalo mi to dost dlouho, než jsem pochopil, o co vlastně jde. Položit správnou otázku ve správný čas, to je hotová alchymie. Ale nacvičit se to dá. A proč o tom dneska píšu? No protože jsme se přehoupli do dalšího roku našich životů. Takže doba na otázky. Jaký byl rok 2021 a jaký bude rok 2022? Hodně z těchto věcí záleželo a záleží na nás. Tak jak si vše vyhodnotit, poučit se a zařídit si, aby se nám dařilo?
Zkusme si položit nějaké otázky, „dobré“ otázky, které nakopnou naše myšlení a dovedou nás k naplánování dílčích cílů. Jejich naplněním se nám podaří splnit si naše sny, velké cíle. Tedy pomohou nám další rok prožít, ne jen přežít.
A co nám k tomu tedy může pomoci?
Určitě existuje mnoho dobrých zdrojů. V poslední době jsem narazil na následující.
- Prostudujte si server Posviť si – tady najdete „dobré“ otázky v pracovních listech, které si můžete vyplnit v digitální i tisknutelné (papírové) podobě. Co si totiž nezhmotníte, to v podstatě neexistuje. Takže vzhůru do zhmotňování, do pojmenovávání našich cílů a toho, co k nim povede. Díky autorskému týmu, dost mě tenhle server obohatil a ještě obohatí. (Posviť si [online]. [cit. 2022-01-06]. Dostupné z: https://www.posvitsi.cz)
- Do mojí inspirační kuchyně dorazil také pracovní list třeba pro žáky, ale hodí se i pro dospěláky. Tou inspirativní skupinou byli Učitelé+ na Facebooku a Jarmila Klaudysová – zdravím – rok 2021 – 2022, a jestli nejste na Facebooku, tak si přeložený dokument můžete stáhnout.
- V kuchyni inspirace se také objevil podobný pracovní list od paní Niny Suchomelové, jejíž blog Inspirace učitele sleduji. Pracovní materiály objevíte v článku Novoroční ohlédnutí. Najdete zde i reflektivní kartičky s „dobrými“ otázkami. Díky.
- Podobné „dobré“ otázky můžete potkat na webu sdružení Centra Locika – třeba otázky, které nikam nevedou a jejich možné náhrady. Materiály můžete prozkoumat v tomto odkazu.
Tady vidíte, jak důležité je sdílení dobrých věcí mezi námi učiteli.
Pokud si chcete vytvořit vlastní, použijte nějaký digitální nástroj. Co bych použil já? Určitě bych se podíval do Canvy (jako učitelé ji můžete mít celou zdarma), spustil na iPadu Grafio (pro Android najdete podobné aplikace), nastartoval PicCollage (o té na našem blogu najdete několik článků) a vytvořil si takové prorůstové listy.
Když budete mít více času, tak určitě sáhnete po nějaké knize, která ve vás vyvolá ty dobré otázky. Může to být Nastavení mysli od Carol Dweck (DWECK, Carol S. Nastavení mysli: nová psychologie úspěchu, aneb, naučte se využít svůj potenciál. Vydání druhé, aktualizované. Přeložil Kateřina EŠNEROVÁ. V Brně: Jan Melvil Publishing, 2017. Žádná velká věda. ISBN 978-80-7555-032-3.) nebo se podívejte na blog Prorůstového myšlení a dojděte na nějaký seminář. Na své vzdělávací cestě jsem právě z Grow job s.r.o. potkal Denisu Dědičovou. „Dobré“ otázky jsou zaručeny.
Jaké „dobré“ zdroje, které podporují „dobré“ otázky používáte vy? Můžete psát do diskuze. Díky a hodně dobrého včetně „dobrých“ otázek nejen v novém roce 2022.
Slávek Hora