O fotografiích a licencích jsem už psal, na závěr jsem připojil informaci o tom, že je dobré citovat. V češtině prý má toto slovo několik významů. My využijeme význam „uvedení použitého zdroje“. Upravuje to i norma ČSN ISO 690 – data, popisující informační zdroj nebo jeho část dostatečně přesně a podrobně pro identifikaci a umožnění jeho vyhledávání (In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2021-02-04]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Citace).
Tak tohle je tada fakt složitý.
Souhlasím, je. A vzpomínám si, jak jsme se to učili na jednom semináři v prvním ročníku při mých vysokoškolských studiích v Plzni. Dokonce jsme si šli tu normu v papíru koupit, abychom si mohli naše „řešení“ ověřit. To ještě nebyl internet.
A co jste dělali, když nebyl internet?
Museli jsme si poradit jinak. A to děláme i v současné době. Internet máme, nástroje existují, tak je pojďme využívat. Citovat učím už žáky na základní škole. Já osobně jsem se s citacemi setkal až při krajském kole středoškolské odborné činnosti. Tehdy se mě zeptala moje budoucí učitelka na VŠ Dagmar Hudecová:
Poznámkový aparát a citace znáte?
Neznal jsem, v práci jsem neměl, seznámil jsem se až tímto způsobem. Protože to nebylo moc příjemné, seznamuji s tím žáky hned, jak se setkáme a potřebujeme si říct, že naše zdroje jsou důvěryhodné, ověřené, potřebujeme je porovnat. Dělám to se žáky postupně, zvykáme si, vysvětlujeme si. I to, že Google není zdroj, že to je jen vyhledávač.
Tak co s těmi citacemi?
Jasně. Mým nejoblíbenějším „citátorem“ je server citace.com. Můžete používat i bez přihlášení, tedy bez účtu, stačí zadat např. číslo ISBN. Raději mám personalizované přihlášení, tedy když si vytvoříte účet. Důvodem je také to, že se mi citace ukládají, můžu si je třídit do složek. Mám je tam uloženy pro pozdější případné použití. A to se mi rozhodně vyplatí. Šetří mi to čas.
Vyberete si tedy co chcete citovat – knihu, web, obrázek na webu… Zadáte potřebné údaje a generujete citaci. Pokud jste přihlášeni ke svému účtu, citaci si ukládáte, třídíte ve složkách. Citaci si ale i kopírujete a publikujete do svého dokumentu. Asi takhle:
Dejte mi pevný bod: a pohnu i českým školstvím [online]. [cit. 2021-02-04]. Dostupné z: www.dejtemipevnybod.cz
Podobnou citaci máte i nahoře u výkladu slova citace z Wikipedie. Tak ještě jednu citaci – moje oblíbená kniha o učení:
BROWN, Peter C., Henry L. ROEDIGER a Mark A. MCDANIEL. Nauč se to!: jak se s pomocí vědy efektivněji učit a více si pamatovat. Přeložil Eva NEVRLÁ. V Brně: Jan Melvil Publishing, 2017. Žádná velká věda. ISBN 978-80-7555-030-9.
Jakou zkušenost máte s citováním vy? Můžete psát do komentářů. A nezapomeňte, že žáky s tím seznamujeme postupně, zkoušíme citovat i ve škole. Když něco ocitují „svým“ způsobem, jásáme a ukážeme jim další krok na cestě k cíli.
Slávek Hora citující
Díky, zrovna píši nějakou studijní práci a bojuju s citacemi z webovek🥸. Takže tato informace přišla pravě včas a už jsem klidnější, že bych to mohla mít správně 🤓
Jarko, to jsem rád, že článek dorazil včas. Přeji úspěch tvojí práci.
Slávek
Děkuji za tento nástroj. Někde mám uložený jiný, ale nevím kde 😀
Dneska velmi pomohl.
Aničko, to jsem rád. 🙂
Slávek