Docela mě překvapil ohlas na můj poslední článek o tom, co mě těší, který jste si měli možnost přečíst v premiéře minulý pátek. Ano, trochu jsem se pokusil shrnout, co mě těší. A přidal jsem pochopitelně i to, co nerad vidím a snažím se to řešit.
Rozhodl jsem se také ukázat Vám, kde jsem všude letos byl. V projektu Google Earth (najdete i jako aplikaci pro iOS i Android). Třeba se někde najdete. Nebojte. Žádná jména, jen jsem se pokusil shromáždit školy, zařízení a místa, kam jsem se letos vypravil vzdělávat nebo vzdělávat se. Google mi tuhle hlásil, že jsem letos procestoval už 44 % délky rovníku. No v běžném roce, tedy v tom, kdy nejsou nouzové stavy a neútočí nějaký vir, je to víc. Loni jsem takto procestoval 75 % rovníkové vzdálenosti. A vůbec, moc se mi líbí, když se ukazují takové názorné příklady. Sám takové při výuce vymýšlím, aby si moji žáci dokázali některé věci vůbec představit. Tak ještě nějaké číslo.
Do Googlu píšu občas i recenze, aby i ti ostatní mohli najít ten správný podnik. A tyto recenze si podle statistiky Google zobrazilo 8 128 lidí. A dalších 874 700 lidí si zobrazilo moje fotky, které na Google přikládám. Zkusil jsem se také podívat na svoji časovou osu. Vidíte, co všechno Google umí. Ano, umí to být také nebezpečné, jsem si toho vědom. Podívejte se, prozkoumejte a nastavte si podle sebe svoji bezpečnost.
Tvořím si také různé seznamy na cesty, pokud jedu s kamarády, tak je i sdílím, aby společně se mnou měli takového malého průvodce. Dávám si tam před cestou většinou místa, která chci rozhodně navštívit, protože za to stojí. Spolucestovatelé pak se mnou musí mít hodně trpělivost, protože nedám pokoj, dokud se na příslušné místo nedostanu. Oni trpí i jinak, protože jsem ještě vášnivým sběratelem keší. Představujete si to?
Tak zpátky na mapu. Zpřístupnil jsem Vám ji – klasické sdílení čtení pro všechny, kdo mají odkaz – práva a oprávnění. Začínáme v Plané nad Lužnicí, kde už 26 let bydlím. Dole klikejte na šipku a posunujte se se mnou po mapě. Pokud nechcete vidět vše, můžete zvolit obsah. Třeba najdete právě to Vaše místo, na kterém jsem se potkali při vzdělávacích aktivitách. Kde taky jinde potkat učitele a lektora. A pokud jste se inspirovali, tak vytvořte v Google Earth Projekt a naklikejte si Vaši mapu. Já si k tomu vzal na pomoc kalendář, bez kterého dnes nedám ani jednu cestu. Myslím elektronický Google kalendář. Stejně ho mám v mobilu. A nenechejte se vykolejit překladem do češtiny. Pokud chcete na Vaši mapu přidat třeba nové místo v Projektu, klikněte na Nová funkce.
Proč jsem vkládal tolik míst? Proč jsem se tu tak dlouho bavil mapou? Slouží mi to jako elektronické učitelské a lektorské portfolio, občas chce někdo takovou věc předložit, učím se na tom vytvořit si svůj projekt, nasdílet ho ostatním, dát jim práva a oprávnění, abych to mohl vrhnout mezi moje žáky, kterými jsou na seminářích a webinářích kolegové – vy, učitelé.
Vyzkoušejte i ve svých hodinách, jistě inspiraci najdete v minulých článcích o mapách, určitě Vám běží hlavou ten Váš Projekt. V komentářích můžete Vaši mapu představit.
A protože tohle je poslední článek tohoto roku, bereme si s Petrou Boháčkovou dovolenou, tak přeji krásné svátky a hodně zdraví v novém roce 2021. Ostatní si dokážeme zařídit sami.
Slávek Hora