Dovolená je za námi. Možná ji někdo z vás trávil jako já – s knížkami a Netflixem. No, nejen s nimi, ale dovolená bez knížek pro mě není dovolená.
Moje oblíbené detektivky vám rozhodně vyprávět nebudu, ale můžeme se podívat na knížky, na které jsem narazila v průběhu letních měsíců a které by se mohly hodit ve škole.
Nadšená jsem byla z knížky Bulbem záchranáře. Jak čtivá a poučná knížka může vzniknout z jednoho příspěvku na facebooku, to by jeden nevěřil. Jak zachránit život a stát se akčním hrdinou je podtitul, který knihu naprosto vystihuje. A to se při práci s dětmi může sakra hodit. Autor Vít Samek dlouhá léta jako záchranář pracoval. Kromě návodů, jak se zachovat v různých život ohrožujících situacích kniha obsahuje rozhovory s různými lidmi, kteří jsou spojeni se zdravotnictvím. Nejvíc mě zaujalo vyprávění sestry Anežky Polehlové.
Retrohraní je vlastně sbírka her. Autorka Alice Kavková popsala návody her, jako skákání gumy, přebírané, školky s míčkem a mnoho dalších. Kniha obsahuje i qr kódy, pod kterými se skrývají odkazy na videa s návodem, jak hru hrát. Krvavé koleno jsme jako děti hrály pořád dokolečka, ale kdo z vás si vzpomene na celou říkanku? No, tak i tu najdete v knížce. Hry ve škole rozhodně využijte, nabízí se tělocvik, družina, škola v přírodě, ale myslím, že by knížka mohla najít využití i v češtině a možná v dějepisu (kniha obsahuje i informace, kde se hry vzaly apod.).
Knížka Předpovídej počasí je určena dětem. Napsaly ji dvě meteoroložky z ČHMÚ, Martina Součková a Dagmar Honsová. Chtěly prý ukázat, že meteorologie není jen vědou z učebnic. Myslím, že se jim to podařilo. V knize najdeme i pranostiky, autorky ukazují, zda i v dnešní době platí. Věděli jste, že pranostika o ledových mužích je ze 17. století? Dnes už platí jen s 30% pravděpodobností. Krásně ilustrovaná knížka s využitím třeba v projektech nebo ve fyzice či zeměpisu nebo dílnách (v poslední části jsou návody na výrobu jednoduchých měřících nástrojů).
HOT aneb jak uspět v digitálním světě je kniha Filipa Dřímalky zaměřená především na svět firem. Když jsem ji ale četla, dosazovala jsem si všude místo slova firma slovo škola a hele, ono to podle mě platí skoro přesně. Zkratka HOT se skládá z anglických slov Humans (lidé), Organizations (organizace) a Technologies (aplikace) a kniha je do těchto částí členěna.
Micro:bit for mad scientists je můj nejnovější, skoro už poprázdninový, a proto zatím jen prolistovaný, objev. V knize najdeme 30 různě složitých projektů, které mají společného jmenovatele – mikropočítač micro:bit. S ním ráda pracuji, líbí se mi propojení programování, přírodních věd a kreativity a tohle všechno v knížce najdeme. Určitě o ní nepíšu na tomhle blogu naposledy.
A teď vy. Nějaká knížka, která by stála za zmínku?