Všichni teď oceňujeme, když si s někým můžeme promluvit, pokecat, jen tak klábosit, filozofovat… No, až tohle skončí, budeme si aspoň chvíli vážit osobního kontaktu. Zatím musíme využívat on-line komunikace. A k tomu, aby nás to bavilo víc, můžeme použít i ChatterPix. Existuje pro iOS i pro Android (tady jen v dětské verzi) a existuje i v podobě pro dospělé. Raději používám tu dětskou variantu. Je taková milá a bezelstná.
Když jsme tuhle aplikaci objevili, celá komunita se vrhla na rozmlouvání čehokoliv. Já to od té doby komentuji tak, že rozmluvíme i „mrtvoly“. A „mrtvoly“, to jsou pro mě všechny ty nástěnné obrazy velikánů, jejich busty a obrázky po školních chodbách. Pojďme je trochu oživit. Můžeme dokonce vyrobit užitečné pomůcky, rozhýbat „mrtvolné“ chodby. Rozmluvte klidně výkresy, domluvte se s učitelem výtvarky na projektu. Tak popořadě.
Aplikace stažená?
Ano.
Stroje nabité?
Ano.
Téma připraveno?
Ano, říkal jste něco o „mrtvolách“.
Takže můžeme se vrhnout na jednoduché ovládání aplikace. Tak předně, je to v angličtině. Už slyším úpící kolegy. Nebojte, moc slov to na Vás nechrlí, to dáme. Při prvním spuštění se Vás Chatter zeptá, jestli ho pustíte do složky Fotografie a do Fotoaparátu. Jasně, protože fotky budete potřebovat, fotoaparát se hodí taky.
A pustíš mě taky k mikrofonu?
Ten povolte také, protože budeme pracovat s hlasem. No jasně, budeme nahrávat připravený scénář.
To nebudeme psát, to nepotřebujeme, my to dáme spatra.
Dobrá, to jsem rád, že to tak máte. Uvidíme. Aplikace povolí nahrávat 30 sekund hlasu.
Jenom 30 sekund?! To je rozhodně málo.
Dobře, tak pak budeme hledat cestu, jak to udělat, aby toho bylo víc. Už při spuštění aplikace pochopíte princip. Fotce naříznete pusu, ústa a můžete mluvit, těch 30 sekund, které jsou pro Vás málo.
Na úvodní obrazovce vybíráte, odkud vezmeme tu fotku – zvolíme si Take Photo – můžete pak použít fotoaparát a vyfotit, co potřebujete, lepší je si ale vybírat z Fotogalerie – vlevo dole, ten čtvereček. Můžete i obrátit kameru na sebe, použít tedy tu přední – čtvereček vpravo dole. Vybrali jste si a klikáte do prostoru, výběr zmizí a vy můžete Váš snímek zvětšovat, zmenšovat, umísťovat v prostoru.
Jenže to už na Vás vpravo nahoře bliká Next – další, takže klikněte. Důležitá část, budeme nařezávat pusu. Pokud se Vám to nepovede napoprvé, nesmutněte, tohle můžete opakovat znovu a znovu, vždy zůstane poslední naříznutí. Zleva do prava, pusa se otevírá dolů, zprava do leva, pusa se otevírá nahoru, vyzkoušeno za Vás.
Naříznuto a už na Vás bliká dole uprostřed mikrofon. Když ho na začátku při prvním vstupu do aplikace nepovolíte, musíte do soukromí Vašeho zařízení a tam mikrofon povolit u kategorie Zvuk. To jen proto, že se nás na to často ptají. Stejné je to u předcházejícího kroku s fotografiemi, když Vás to nechce pustit do fotogalerie. Prostě to někdo před Vámi zakázal.
Takže teď přichází těch Vašich 30 sekund hlasu a slávy.
Teda těch 30 sekund je docela dlouhých. Co máme říkat?
Aha, a neměli jste mít ten scénář? Sdělená zkušenosti není zažitá, přesně tohle jsme potřebovali, aby naši žáci prožili. Přišli si na to sami.
A kam to máme psát? Mohli bychom zvolit…
Ať si zvolí to, co jim vyhovuje. Některé týmy chtějí papír, jenže pak přijdou na to, že po sobě text nepřečtou. Jiné týmy rovnou volí Poznámky (používáme iPad, tak proto).
A co když jsme to popletli při tom nahrávání?
No v téhle fázi klidně můžete přemlouvat až do doby, než to budete mít podle Vašich představ, ale nezapomeňte na domluvený čas. Máme nahráno? Konečně, můžeme dál, tedy Next. Tady se žáci vyřádí. Ale pozor, aby bylo ještě poznat tu naši „mrtvolu“, tedy slavnou osobnost. Volte filtry, nálepky (sticker), rámečky (frame), můžete i text, ale pozor, neumí českou znakovou sadu. A jdeme dál – tedy Next. Náš výtvor v téhle fázi můžeme nahrát do Galerie aplikace (Gallery) – nahoře vpravo, zůstane tam, aplikace se tím zvětšuje. Můžeme náš výtvor vyhodit do koše – vlevo dole, ale proč bychom to jinak nahrávali? Můžeme si přehrát, dole uprostřed, a pokochat se naším výtvorem. A teď to nejdůležitější – vyexportovat – v našem případě do Fotogalerie, tady tomu říkají Camera Roll. Aplikace děkuje, že jste to společně zvládli. Uf. A že neumíte anglicky vůbec nevadilo.
Máme oživenou „mrtvolu“, tedy slavnou osobnost, vynález, kytku – vlastně cokoliv, na co si vzpomenete. Je to jednoduché, ale efektní. Můžete zvolit variantu hádanek, do poslední chvíle neřeknete, o koho, či co jde, uděláte dramatickou pauzu, chvíli na přemýšlení o indiciích a pak přijde to jméno, název.
A jak oživit ty naše chodby? Nahrajte Vaše rozmluvené fotky do cloudu – v mém případě na Google Disk. Tím získám k souboru URL – adresu (nezapomeňte zvolit správná práva – zvolil jsem, že si může přehrát každý, kdo má odkaz), z adresy si vyrobím QR kód, vytisknu ho a přilepím k „mrtvole“, ehm, slavné osobnosti. Umístím někam viditelně návod pro ty, kteří QR kódy neznají – jakože mobilní zařízení, nějaká čtečka, přístup k internetu…
To už přece ví každýýýýýý, pane učiteli.
Tak schválně. Můžete načítat.
Použili jsme tuhle aplikaci k rozmluvení všech možných panovníků, vynálezců, vynálezů, použili jsme i ke zpětné vazbě, kombinovali jsme Chatter i se zeleným plátnem, podívejte na můj YouTube kanál – slavahora. Využití a použití se meze nekladou. Jen si dejte pozor na bezpečí, někdy zveřejňujete obličeje dětí. Vyráběli jsme si tak výukové pomůcky pro režim 24/7. A také ze znalosti ovládání téhle aplikace profitují ostatní kolegové učitelé. Navíc můžete ukazovat přidanou hodnotu u jednotlivých týmů v rozmezí hodin, týdnů, měsíců. Důležité totiž je, jak žáci s aplikací pracují, jak dokonaleji mluví, vybírají informace, píší scénáře, pracují s hlasem… Domluvte se s nimi, jak se pozná kvalitní práce, nastavte před „akcí“ kritéria. Bude se Vám lépe hodnotit.
A jak na to, aby to bylo víc než 30 sekund, na začátku jste nám to slíbil.
Tak to natočte víckrát. Vždycky to ale nemusím říkat, už mnohokrát si na to přišli sami. Navíc si řada tříd vymyslela svá pravidla pro klid ve třídě, když se natáčí. Za to taky stojí. A vy se při reflexi, na kterou rozhodně nezapomeňte, určitě zeptejte na tuhle oblast.
A nemohli by si povídat třeba dvě postavy?
Tady to nejde, na to musíme mít jinou aplikaci. Ale nikdy neříkej, že to nejde. V jedné škole hodili klipy do iMovie a nastříhali dialog.
Hodně úspěchů, smíchu a vzdělávání s touhle úžasně jednoduchou a efektní aplikací. Jo, a nezapomeňte na scénář.
Slávek Hora