Výuka na dálku, jak během roku říkáme na webinářích „v pohodlí vašeho doma“, se rozjela a postupně se usazuje. Někdo vyžaduje zadání jen z učebnice a pracovních listů, někdo se přeorientoval na výuku online. Vy víte, že učím fyziku a pravděpodobně ti z vás, kteří ji učí také, tenhle zdroj budou znát, ale možná, že se hodí i třeba do matematiky nebo do dalších přírodních věd.
Chtěla bych vám představit PhET Interaktivní simulace. Tento zdroj byl vytvořený univerzitou v Coloradu a některé z materiálů jsou díky podpoře googlu přeloženy do mnoha jazyků.
Takhle vypadá stránka s novými simulacemi. Po kliknutí na záložku Simulations si můžete vybírat simulace podle předmětů.
Starší simulace se postupně předělávají do verze HTML5, takže je klidně můžete použít třeba i na iPadech.
Pojďme se podívat na jednu moc hezkou simulaci, kterou využijete ve fyzice a v chemii. Jmenuje se Postav atom.
Začnu trošku od konce. Simulaci můžete sdílet se žáky odkazem, ale můžete ji i vložit do webových stránek, pokud je používáte. K tomu slouží tlačítko Embed vpravo pod náhledem.
Když kliknete na simulaci, můžete si zvolit, zda se chcete o atomu učit nebo hrát hry. Tahle obrazovak se liší podle simulace, kterou jste si vybrali.
A pak už jen stavíte atom. Vkládáte částice na správná místa, počítáte počet protonů, neutronů a elektronů, zjišťujete jaký náboj vytvářená částice má.
Tak, myslím, že teď budete mít co zkoumat. Aspoň do příštího pátku.