Asi už jste slyšeli tvrzení, že ve vaší kapse máte zařízení, které můžete využít jako malou vědeckou laboratoř. Ano, mluvím o mobilu. Ten obsahuje množství různých čidel, které mohou měřit různé fyzikální veličiny. A možná vám už taky vrtalo hlavou, jak se k těm čidlům dostat. Přece nebudeme ty telefony rozebírat, že?
Ne, vaše telefony se nemusí ničeho bát, vrtat se v nich nebudeme. K tomu, abychom se k čidlům dostali, můžeme využít třeba aplikaci Phyphox. (Phyphox pro iOS, Phyphox pro Android,).
Tahle aplikace vám sama prohledá telefon, najde čidla, která má ten váš instalovaná (to se liší podle typu telefonu). Na úvodní obrazovce hned vidíte, která čidla, resp. které pokusy s vaším zařízením dělat nemůžete – řádky s příslušným pokusem jsou šedivé.
Na téhle úvodní obrazovce vidíte experimenty, které s vaším zařízením můžete uskutečnit. V pravém horním rohu je plus – tudy můžete do aplikace naimportovat další pokusy.
Pojďme se podívat, jak to vypadá, když nějaký experiment vyberete.
Opět v pravém horním rohu jsou tři tečky. Zde můžete exportovat data, sdílet screenshot, nastavit časovaná měření, povolit vzdálený přístup a uložit experiment.
Pro většinu z nás tady ale bude asi nejzajímavější část nazvaná Informace k experimentu – informace o tom, co se v experimentu měří a odkaz na víc informací na wikipedii.
Samotný experiment spustíte kliknutím na trojúhelník (opět vpravo nahoře).
Když na graf kliknete, můžete (viz nabídka dole pod grafem):
graf posouvat nebo přiblížit, můžete vybrat data (kliknout na místo, které vás zajímá) a pod záložksou další nástroje se krývají možnosti resetovat zoom, sledovat nová data, lineární filtrování dat a možnost data exportovat.
No a kdybyste jen chtěli rychlý přehled o tom, co zrovna měříte, tak vyberte možnost Stručně (levý horní roh). Pak uvidíte jen naměřenou hodnotu fyzikální veličiny.
Existují webové stránky věnované aplikaci Phyphox – phyphox.org, kde najdete také soubor experimentů, které je možné s touto aplikací provádět.