Jeeee, tak to se asi strhne dost zajímavá polemika. Jednou jsem šel na velké applácké akci do sálu, kde před námi probíhala přednáška o úpravách fotografií.
No, moc nám toho teda neukázal. Jsem si myslel, že nám dá víc tipů na aplikace. Tohle bylo dost slabé.
Máš pravdu, takové jméno, čekal jsem víc.
Byli mladí a nezkušení životem. Já jsem se naučil, že méně je víc. Ovšem sdělená zkušenost není zažitá. Však ono jim to časem dojde. Ale dost bylo životních mouder a hurá k těm úpravám. Vzhůru k tzv. „mrvítkům“.
Pokud jste si přečetli předcházející články a pravidla fotografování, tak moc úprav ani nemusí být. Nebojte se do fotky tedy říznout. Znáte Kendyho obdélník?! No myslím Kendyho z Básníků. Tak to může takhle vypadat. Už jsem se žáky vyzkoušel i vystřižené okénko ve čtvrtce, krabici. Dost jim to při komponování snímku pomohlo. Můžete také zkusit.
Upravte jas, sytost, kontrast, stíny, teplotu barev, někde se objeví i atmosféra a další možnosti. Tím se jednotlivá mrvítka liší. A znáte pohádku Byl jednou jeden král? V jedné scéně Vlasta Burian připravuje těsto na lívance. Kolikpak tam toho dává?! No jasně, hlavně přiměřeně.
Moje nej upravovací aplikace je Snapseed (pro iOS, pro Android). Hejblátek a všelijakých filtrů dostatek. Baví mě experimentovat. Občas to není ke koukání, ale stejně si variantu uložím, protože z mé strany jsem tomu věnoval čas a čas jsou peníze. Co kdyby se mi to hodilo.
A taková jedna zásada – upravujte zásadně kopii Vaší fotky. Ve Snapseedu je to jednoduché, při exportu máte možnost uložit kopii, čímž si zachováte originál. Prostě fotograf si zachovává originální snímky.
Uložení kopie, ať si nepřepíšete originál
Jedna z úprav, která je hodně zajímavá, je HDR filtr. Vyzkoušejte. Zvláště efektně vypadají pak snímky, na kterých jsou mraky. U HDR většinou platí, že buď tuhle úpravu milujete, nebo ji nenávidíte.
Zapomněl jsem zdůraznit, že když si vyberete „mrvící“ nástroj, tak potahováním po ploše směrem nahoru/dolů volíte jednotlivé podnástroje, intenzitu podnástroje volíte potahováním vlevo/vpravo. Pokud jste s úpravou spokojeni, pak nezapomeňte vpravo dole na zatržítko, lidově fajfku, na levé straně vedle Vašeho snímku je i histogram – zastoupení jasu od černé po bílou.
Nástroje Snapseedu
Na uvedeném snímku je vidět, že je přesvětlený. Takhle by to být nemělo, udělal jsem ale ze snímku černobílou fotku, Brno v mlžném oparu.
Úpravy snímku
Vystavená fotka
Druhou aplikací, ve které upravuji fotografie, je Instagram. Ten nabízí podobné nástroje a filtry. Někdy mi stačí k tomu, abych fotku upravil. Instagram umožňuje fotografii nevystavit do online prostoru, jen si ji stáhnete do své fotogalerie.
Snímek Fotka – jinak i tohle je Londýn 🙂
Z dalších „mrvítek“ jsme toho vyzkoušel opravdu hodně. Některá „mrvítka“ už ani nefungují, skončila v propadlišti digitálních dějin. Z těch zajímavých můžete vyzkoušet Brushstroke (jen iOS a je placená, já si počkal na slevu), Hipstamatic (iOS – placená), Reflection (iOS – placená, Android nabízí podobné) atd. Každá z aplikací umí něco zajímavého. Vytěžte, vyzkoušejte, líbí/nelíbí, vyhoďte. Osobně počkám vždy na nějakou slevu, nebo aplikace často bývají i bezplatně.
Ještě s jednou aplikací jsme slavili při úpravách úspěch. Stala se z ní hvězda jedné z Letních škol s iPadem. Jmenuje se Prisma (iOS a Android). Je to jednoduché. Do aplikace nahrajete snímek a dole jsou filtry. Stačí kliknout a fotografie se do něj převede. Některé filtry jsou placené a zamčené, některé jsou nabízeny volně. Tažením vlevo/vpravo po ploše nastavujete intenzitu filtru. Vyzkoušejte, líbí/nelíbí, vyhoďte. Pro zkoušku sem dávám originál a čtyři filtry v Prismě.
Originál Filtry z aplikace Prisma
Teď už jen zbývá nějak Vaši fotografii zhmotnit. A to si necháme zase na příště.
Hodně dobrodružství s vašimi snímky a fotografiemi.
Slávek Hora