„Senzory na scénu!“, chtělo by se napsat. Ale vlastně je to v tomhle případě pravda jen napůl. Ono, když ty senzory nemáte, tak se zas až tak moc neděje, aplikace, se kterou senzory pracují, nabízí takové simulační prostředí, kde senzory svou reálnou práci prostě jen předstírají.
O čem mluvím? O Sam Labs – stavebnici, která obsahuje různé senzory a také třeba motory. Odkaz na webové stránky Sam labs.
V základní sadě pro třídu je vybavení do deseti skupin. Senzory, motorky, kolečka, deska, ze které se dá vyrobit autíčko. Anebo něco úplně jiného. A to mě na tom baví.
S deváťáky jsme si vyzkoušeli navrhnout, vyrobit a naprogramovat lampičku, která se rozsvítí, když se setmí. Práci jsme věnovali dvě hodiny. Nejprve jsme prozkoumali, jak by taková lampička mohla fungovat a navrhli design lampičky. Vyrobili jsme ji z kartonu. Do lampičky jsme zapracovali „světýlko“ (rgb diodu) a světelný senzor. V aplikaci Sam space (existuje i pro ostatní platformy, nebo se dá využít Sam blockly, které funguje v prohlížeči) jsme nastavili, aby se světlo zapnulo, když intezita okolního osvětlení klesne pod určitou úroveň.
Vzniklo několik velmi různých lampiček. Žáci oceňovali, že mohli celou lampičku navrhnout a vyrobit. Také se jim líbilo, že lampička opravdu fungovala.
Poznámka: fungování v prohlížeči se neustále vylepšuje, dobře funguje v prohlížeči Chrome. Zatím se ale nedá využít možnost simulace.