Questy neboli hledačky vás provedou nějakým místem a upozorní vás na tamní zajímavosti. Jak vás asi napadá, tak geolokační hry jsou do jisté míry podobné questům. Hlavní rozdíl je v tom, že pro questing nepotřebujete žádné zařízení typu chytrého telefonu nebo GPSky.
A jelikož jsme se v našem školním projektu zaměřovali na tvorbu geolokační hry, nemohli jsme opomenout také oblast questingu.
Co to vlastně questing je?
Hledačky neboli questy se ve velké míře objevily v České republice celkem nedávno. Dokonce je datována první hledačka, která byla umístěna v roce 2012 v Brně a ve Štramberku. Questing bývá někdy překládán jako „honba za pokladem“ a svůj původ má v anglickém letterboxingu. Dle Blaženy Huškové (propagátorky questingu u nás) to však může být zavádějící. Vysvětluje, že na questu neboli hledačce se nikam neženeme, neběžíme na čas, ale naopak vychutnáváme v klidu a pohodě každý krok, výhled do kraje, zajímavý detail, vůni kvetoucích lip a teplo slunka, které nám hřeje záda. Quest neboli hledačka je stálá trasa vedoucí obcí, městem či volnou krajinou, aniž by prostředí zatěžovala cedulemi, tabulemi, značkami či ukazateli.
Nás zajímalo, jak takovou hledačku nachystat. Na webových stránkách www.questing.cz najdete tipy, jak postupovat při tvorbě.
Hlavní doporučení zní – poznejte dobře místo, kde chcete hledačku vytvořit. Ptejte se místních starousedlíků, zajděte do knihovny, obejděte významné památky. I nám se při tvorbě geolokační hry kvalitní příprava vyplatila. Znamená to, že hledačku ani geolokační hru od stolu nevytvoříte, základem je jít do terénu a trasu si projít.
Stejně tak je potřeba zvolit hlavní myšlenku, ujasnit si, co chcete lidem na trase ukázat, tak aby nebyl hledač nakonec přespříliš zahlcen. Dobře také funguje průvodce na trase, někdo, kdo bude aktivity na trase představovat. Může to být skřítek, víla, čert, ideálně někdo, kdo nějak souvisí s místem, které představujete.
Úkoly bývají v místech, kde jsou nějaké drobnosti, které nejsou na první pohled vidět. Vedou tak hledače k tomu, aby se koncentroval na místo hledání. Aby jej poznával všemi smysly a z různých nezvyklých úhlů. Hledačky mají na konci vždy poklad. Jak jej nalézt, zjistíte obvykle v tajence.
Co jsme při tvorbě naší geolokační hry nevyužili a může být dalším rozdílem mezi questem a geolokační hrou je tvorba básní. Pro questing jsou básničky u úkolů typické a jejich tvorba může být velmi zábavná a pro děti nová a inspirativní.
Na závěr jsem zkusila básničku vymyslet, abych zjistila, zda se do toho s dětmi příště pouštět. Naposledy jsme si rýmovala na základní škole. Zjišťuji ale, že je to zábava.
Jdi a vnímej detaily
Na své cestě pozoruj krásu, dotkni se prsty a pociť ranní rosu.
Přivoň ke kvítku na keři, někde tam v šeru v příšeří.
Roztáhni ruce a nech se větrem nést.
A v závěru cesty neboj se lézt.