Že nám Google nabízí spousty zajímavých aplikací využitelných ve vzdělávání, to už víme. K čemu je asi jeho aplikace Google Earth (iOS, Android), to asi taky. Tak se pojďme podívat na pár nápadů, které při výuce používám já.
Učitelům zeměpisu si tedy netroufnu radit vůbec v ničem, spíš to budou náměty pro ostatní kolegy.
Tak předně v předmětu člověk a jeho svět máme poznávat naše nejbližší okolí – 1. stupeň. Koukněme se, jak to vypadá u nás za humny, které jsou nejbližsí vesnice, města, řeky a potoky, jak se to kde jmenuje, možná se začneme ptát také po tom, proč to tak je. To vždycky vítám. Stačí si mapu z aplikace Google Eart přiblížit na příslušnou vzálenost, udělat PrintScreen a už můžeme mapu posílat.
Pokud máte iPady, je to jednoduché. Použijete AirDrop. U ostatních to budeme muset vzít přes mailovou adresu. Fotku máme v zařízení a už můžeme popisovat – anotovat. A to jsem už dělali v jednom s prvních příspěvků na našem blogu. A klidně na tom můžete cvičit světové strany, vlevo, vpravo, levý břeh řeky – a jak se na to přijde, co je nahoru a dolů, jak to je podle řeky… Můžete si s tím vyhrát dosytosti.
V dějepisu jsme chodili přes StreetView na návštěvu památek. Prozkoumáme pyramidy v Egyptě, Harappu v Pákistánu, Knosský palác na Krétě nebo Athény a jejich Akropoli. A při tom také přijdete na to, že některá města mají tu výsadu, že jsou zobrazována ve 3D.
Pane učiteli, to je boží.
Ano, to je. Tak to zkusíme projít tak, jako ve starověku, přidáme k tomu ještě rekonstrukci, ale to zase v jiné aplikaci – např. v Acropolis virtual, nebo Acropolis 3D (iOS, Android).
Byli jste na exkurzi v Praze, Brně, ve Vídni nebo Drážďanech? Tak si to můžeme projít a znovu si zopakovat, co jsme měli možnost vidět, kam jsem se podívali dovnitř. A už píšeme články z výletů, pardon, z exkurzí do školního časopisu.
A mně se nejvíc líbilo to Londýnské oko.
No jasně, byli jsme i v Londýně. Tak si k tomu kliněte na panáčka – symbolizuje StreetView. U některých památek se Vám objeví modré tečky, jinde jsou lo i linky. Tečky – to jsou fotky, linky – to před Vámi projelo autíčko Google a nasnímalo celou cestu. A vy se můžete rozhlížet a zkoumat.
A zkuste si taky klikat na symbol hraci kostky. Google Earth Vám ukáže zajímavá místa po celé Zemi, která jistě taky stojí za to. Třeba s Vámi zaletí nad Dům Anny Frankové v Amsterodamu.
Kdo byla Anna Franková?
A už můžete hledat na internetu, třídit informace. Co by tak mohli spolužáci vědět o Anně Frankové? Určitě se dostanete i ke komiksu, k tématice holocaustu, na návštěvu Nizozemska…
Slávek Hora