Tak se nám ten školní rok rozběhl. Po sérii třídnických hodin, posilování vztahů, důvěry, procvičování spolupráce, srdečných rozhovorů se žáky po prázdninách nabíhá nový rozvrh. Měníme místnosti, vyměňujeme některé předměty, děláme vše pro to, aby bylo dobře na všech stranách. A i kolegové začínají chybět, suplujeme, pereme se s novým Plánem akcí a novou verzí suplování v Bakalářích.
Jdu suplovat za kolegyni, můj oblíbený dějepis. A na programu je časová osa, kalendářové systémy a přepočty letopočtů na desetiletí, století a tisíciletí.
Do ruky beru fixy a časovou osu a kalendářové systémy maluji na tabuli. Než jsem ale do hodiny šel, tak jsem si vytvořil rychle takové malé „přepočítávátko“. Tak ne, nic to nepočítá, ale jen to generuje náhodná čtyřčíslí, abychom mohli rychle přepočítávat ta zmiňovaná desetiletí, století a tisíciletí. Žáci rychle chápou, že rok nula neexistuje (alespoň v křesťanském kalendáři), že roku s nulou patří do předchozí sady.
Točíme kolečky jako na Enigmě a mozky mých žáků se vaří při přepočtu. Důležitá je pozice čísla, vše nám jde. Tak ještě jak je naše „přepočítávátko“ vytvořeno. Bingo, Flippity.net a Randomizer. Abyste nemuseli vytvářet, dávám vám sem odkaz (výše) a může využívat. Vytvoření není nic složitého, potřebujete jen Google účet, vše se vytváří na Google disku v Google tabulkách. Návod je k dispozici v Instuctions.
A jak jsem Randomizer dostal mezi žáky? Zvolil jsem Padlet. Vy můžete zvolit třeba Teams, Google Učebnu, QR kód… Můžete vyzkoušet načtení z QR kódu, vytisknout QR kód a použít se žáky. Dá se využít v matematice pro správné čtení čísel, v češtině pro správný zápis čísel slovy…
Hezké užívání, případně další inspirativní nápady, na které se těším v diskuzi pod článkem. 🙂
Slávek Randomizer Hora
Ježiš, to je nádhera 🙂 To použiju 🙂
Vlaďko, díky. Moc mě těší, že je to pro vás využitelné. Stejně se nechají vyrobil otáčecí kroužky pro čtení desetinných čísel, nebo slova a vytváření příběhů do ČJ, AJ…
Slávek Hora