O knížkách většinou píše Petra. Dneska jsme si to prohodili. O knížkách budu dnes psát já. O komiksové knížce. Komiks mám rád, to se o mně ví. Dokonce i jako učitel češtiny (někteří moji kolegové jsou… jak to je říct? Rezervovaní, to je kulantní označení).
Kdysi jsem objevil komiks Rychlých šípů, které se do rodiny dostaly díky prastrýci. Zbavoval se knih a sešitů, neměl je kam dát, daroval je tedy dětem v rodině. Byl to objev. Do té doby jsme se sestrou znali komiksy z Ohníčku, Ábíčka…
Wau, to byla rána. Další knihy? Nebyly. Jen sešit Hochů od Bobří řeky. Vzpomínám si, že ve čtvrté třídě přinesl spolužák Filip (příjmení si pamatuji taky) právě Hochy od bobří řeky. Ano, a bylo pozdvižení.
A proč, prosím tě?
Tak to je otázka mých dětí (vlastních), dětí ve třídě, kde učím tvořit zárodky komiksu. Jistě, vy zkušenější víte, že pan Foglar byl na indexu. Prostě se nevydával, z knihoven jeho knížky zmizely, tak v soukromých knihovnách, ale majitelé se tím moc nechlubili. A spolužák Filip přinesl v dobré víře dobrou knihu, která se mu tak super četla.
Filipe, zaklapni tu knihu, dej ji do tašky, tuhle tu ukazovat nebudeme.
Tak to nás překvapilo. Ale nikdo z nás se ani nezeptal proč, byl to pro nás jako čtvrťáky šok. Nebylo zvykem se moc ptát, to nám doma vštěpovali.
Neupozorňuj na sebe.
Pro nás, děti, to bylo těžké. Dost bylo vzpomínání. Po revoluci hned vyšel Foglar, trilogie o Rychlých šípech, hned jsem si ji koupil, dokonce vím i kde – knihkupectví v centru Jablonce nad Jizerou, na výpravě za babičkou. Dnes je tam pekárna. Kupoval jsem si i všechny nově vydávané komiksy o Rychlých šípech, tehdy také začal vycházet časopis Kometa. V něm např. vyšel román Karla Čapka Válka s mloky. Takže to jde i s klasickou literaturou.
Prostě a zkrátka, nechci vás tady dojímat svými vzpomínkami. Zachytil jsem před lety knihy Larryho Gonicka. Koupil jsem si každý díl jeho komiksových dějin, nevím, jestli je ještě seženete. A před 14 dny se na Facebooku objevila v jedné skupině informace o tom, že vyšla Komiksová biologie. Tak tu musím mít, to je přece úžasné. Jednak ji chci vlastnit (taky to tak máte?) a jednak se chci pokochat, jak to tentokrát Larry namaloval a napsal. No, přibral si k tomu ještě spoluautora Davea Wessnera – biologie je obor náročný, vzpomínám si. A výsledek stojí za to.
Chytrý design a ilustrace v této knize nápaditě objasňují komplikované myšlenky a postřehy. (New York Times Book Review) – tolik z obálky knihy
Zase jsem si připomněl některé věci ze střední školy a zjistil jsem, že i biologie má svůj příběh, který můžete pomocí komiksu odvyprávět. Tak nastartujte své komiksovací aplikace, webová rozhraní a můžete začít komiksovat. Zkuste se podívat i na učebnice komiksu, nebo dotažte na nějaký workshop. Dobrý komise není žádná jednoduchá literatura a vytvořit ho, to dá fušku. Vezměte ho tedy na milost, protože dokáže rozvíjet čtenáře i tvůrce.
Slávek Hora
Naprosto souhlasim. Komiksy maji nezastupitelne misto v knihovnicce, nejen me osobni, ale i te skolni. Nejde o zadnou beckovou (s uvozovkami oznacenou) literaturu, jak si obcas nekde prectu.
Jsou idealnim startem pro deti, ktere si ke cteni jeste nenasly vztah. A taky prima zacatkem pro cteni v cizim jazyce.
Dekuju za tipy na edu komiksy 😉
Pokud by te zaujalo tema, tak vrele doporucuji Bez vlasu, Bezdetnou, Essex County, Neznalky…
Simono, díky za tvůj komentář i náměty na další komiksy ke čtení. Určitě je to inspirace pro mě i další čtenáře. 🙂
Slávek