Ve škole máme různé roboty. Žáci (a učitelé) je (někteří docela s přehledem) využívají, dokáží je naprogramovat, tak, jak potřebují. Zdá se mi ale, že nám trochu chybí vhled. Když se řekne – je tam motorek, je tam senzor … co to tam vlastně je? A kde? A proč? A jak to vypadá?
S pochopením toho, jak jsou roboti konstruovaní, nám určitě může pomoci robot, který se jmenuje Ottík. A taky Hanka Šandová (díky, Hanko).
Ottíka si totiž musíte celého složit. Je jich celá řada typů, jejich přehled najdete na stránkách Otto DIY (diy = sestav si sám). Najdete tam také, co všechno Ottík umí.
A když říkám složit, tak myslím opravdu do ruky šroubovák, šroubky a serva a senzory a šroubovat …
Ottíka si můžete koupit s vytištěným tělíčkem anebo bez něj, součástky můžete sehnat najednou v sadě, nebo si je koupit po jedné. Já sáhla po celé sadě z HW Kitchen. A protože jsem se chtěla seznámit s Arduinem, vybrala jsem Ottíka s ním.
A pak jsem strávila celý víkend bastlením. Největším problém se ukázalo Arduino. Nechtělo moc komunikovat s Macíčkem (trochu komplikovanější řešení toho, jak dostat program vytvořený v aplikaci Blockly na Arduino desku). Nakonec se Arduino nechalo přemluvit (částečně proto, že jsem si mohla půjčit windowsí noťas, částečně proto, že Fanda přehrál zavaděč, díky, Fando) a hele, najednou měl srdce.
A tak se o minulém víkendu rozrostla naše Ottíkovská rodinka o mladšího brášku. Na fotce těsně před dokončením.
Jak vidíte, práce na Ottíkovi byla skupinová :-), taková může být i ve třídě.
A já teď razím heslo: Do každé domácnosti anebo do každé školy Ottíka. A co vy, vyzkoušíte Ottíka?
Rozhodně, Ottík je skvělý, přesně, jak Petra popisuje, je to nejen o dostupnosti (docela i cenové), ale o tom, že je otevřený, dá se osahat, přizpůsobit, remixovat. Chce to se ale smířit, že ne vše půjde snadno, ale v tom vidím jeho hlavní přínos, to hledání, kde by mohl být probém a jak ho vyřešit i za cenu rozebrat, poskládat a zase znovu a znovu. Jen pozor na zapojování součástek, prohození + a -. Kolem Ottíka je velká celosvětová komunita, tvůrce – Camilo žije v Čechách a až nadstandardně se o svou open source značk stará!
Aktuální dokumentace k základním i rozšířeným původním modelům nebo remixům je dostupná na https://wikifactory.com/+OttoDIY Před asi dvěma lety jsme stavěli v tercii, viz http://robotika.sandofky.cz/stavba-ottiku-v-tercii/ Dnes už však místo starého mBlock 3 programujeme Ottíky v Otto Blockly.