Minule jsme si trochu hráli a učili se. Povýšili jsme rčení, že kdo si hraje, ten se učí. Můžeme tomu říkat i badatelsky orientovaná výuka. Hrajeme si, bádáme, učíme se. Měl jsem i ohlasy, které mi za tuhle argumentaci děkují. Děkuji zpětně za přečtení mého blokového příspěvku. Nevymyslel jsem si to, přečetl jsem si tyto argumenty, vyzkoušel jsem si i v praxi. Kdybych tomu nevěřil, tak bych to netvrdil a nepsal bych o tom.
Budeme dneska pracovat s tou kostkou?
Správná připomínka, dost bylo filozofie.
Dneska půjdeme do muzea.
Budeme přesto sedět na místě, nikam chodit nemusíme, i když muzeum je muzeum. Uvidíme dnes i artefakty z Britského muzea v Londýně, doporučuji k návštěvě, až se situace v Británii a v okolním světe uklidní. A vyhraďte si na muzeum dostatek času. Moje první návštěva Britského muzea se podobala maratónskému běhu – vše ve dvou hodinách. Ale Rosettskou desku jsme nakonec našel a stál jsem i před parthenonským vlysem.
My budeme potřeboval MERGECube. Z ohlasů jsem zjistil, že oficiální stránky posílají kostku jen po USA. Bádali jsme. Zkuste vyzkoušet Amazon. Jeví se, že bychom přes tento e-shop mohli kostku dostat do Čech. Objevil jsme i české e-shopy, ovšem u kostky bylo oznámení, že prodej byl ukončen. Škoda.
Tak zveřejním Vám jednu stranu kostky, vy se zase podíváte, jak to funguje. Vy si zatím stáhněte aplikaci 3D Museum Viewer/MERGE Cube – pro iOS, pro Android.
Pokud už kostku vlastníte, tak fyzicky převracíte a objevují se Vám stále nové a nové artefakty ze světových muzeí a nalezišť. Je jich tam celkem 24. Vy kteří máte jen moji fotku, tak klikejte na šipky vlevo a vpravo. A když si vpravo nahoře kliknete na Place in The World, rozběhne se Vám po placce systém zvláštních teček. Klikněte na ně, objekt Vašeho zájmu se Vám umístí na požadované místo. Vyšel jsem ven a zvolil jsem terasu našeho domu. Můžete dělat princscreeny, natáčet video (vpravo nahoře symbol kamery). Tohle mohou udělat i vlastníci kostky. Pokud si zvolíte Place in The World, tak nepotřebujete marker – kostku.
Ještě jednu věc Vám kostka umožní. Pokud kliknete na název díla – když načítáte přes kostku/marker – objeví se Vám světlou fialovou barvou text o licenční politice Creative Commons. Klikněte na tento text. Je v angličtině. Vás zajímá text v modrém obdélníku. Graficky je tam napsáno, že se jedná o licenci CC = Creative Commons, panáček = uveďte původ (OK, to je ta naše aplikace s MERGECube), $ je přeškrtnutý = nepoužívat komerčně (nevybírejte za to peníze) a zahnutá šipka = zachovejte licenci. Když na stránce sjedete až dolů, můžete si přepnout výklad CC do češtiny. A můžete si vyhledat i další zdroje, které popisují licence CC. Měli byste s tím seznamovat žáky, aby na internetu „nekradli“. Vy už to znáte, takže se podobných záležitostí nedopouštíte. Co třeba začít tady – Creative Commons Česká republika.
Takže co jsme se dneska dozvěděli? Máme v mobilním zařízení novou aplikaci s rozšířenou realitou, ukázali jsme si, jak ji použít bez markeru a artefakt si položit tam, kde ho chceme mít (jak by se vyjímal u mě doma místo televize), probrali jsme i licenční politiku Creative Commons. A můžete bádat. Mně např. kostka ještě nabídla propojení se službou Sketchfab. Mají i vlastní aplikaci. Artefakty se objevují v lepším propracování, že si ty hieroglyfy můžu přečíst (kdybych to uměl). Je to moc zajímavé, protože třeba tyranosaurus je tu v pohybu. Modely si můžete prohlédnout, jejich stahování je placená služba, jak jsem pochopil. A pokud jste tvůrci takových modelů, můžete je pomocí Sktechfab prodávat.
Takže přidám ještě jednu dnešní aktivitu, bádal jsem, objevoval jsem, aktivně jsem používal angličtinu.
Na co ještě čekáte? Jdeme bádat. Hodně úspěchů. A ještě něco k problematice CC – nakoukněte do např. do tohoto dokumentu, můžete se podívat i na dokument pro veřejnou správu.
P.S.: Malý dárek pro ty, kteří si chtějí vyzkoušet a pak objednat tu „pravou“ kostku – jedna papírová ke slepení, jedna virtuální na obrazovce. Jitko, díky. A ještě si tu odložím jeden odkaz, určitě chci MERGE v hodinkách. Jdu bádat.
Slávek Hora