K téhle otázce jsme nutně museli dospět. Kdy jindy, než na konci naší série o fotografování. Vzpomínám si, jak jsme rádi listovali papírovými fotkami u našich příbuzných. Vlastně to rád dělám i dnes v době digitálních fotek, které jsou uloženy na cloudových úložištích. Prostě občas mě přepadne nostalgická nálada, nemám co dělat (tak to se děje výjimečně), udělám si čas (to zní lépe).
Ty zažloutlé fotky, na které sahaly ruce těch, které jsem měl rád a už s nimi nemůžu vzpomínat, protože už tu se mnou nemohou být. Dost dojímání. Také se říká, že když dojde na prohlížení fotografií, návštěva je u konce a vy máte odejít.
Vy odcházet nemusíte, čtete klidně dál. Vlastně je to dneska jednodušší. Vystavíte fotografie, nasdílíte, a už si někdo s Vámi prohlíží. Protože se svými žáky (dětskými i dospělými) hledám rizika jejich chování, tak tady na ně hned také upozorním. Opravdu jste chtěli vystavit fotky a nevíte, kdo si je s Vámi i bez Vás prohlíží? Trochu mě mrazí. Tak popořadě. Nejdříve kde, a pak jak a komu.
K vystavení Vašich fotek může sloužit např. sociální síť Instagram. Podle několika průzkumů jedna z nejoblíbenějších sociálních sítí naší mládeže. Vytvoříte si účet, přihlásíte se, nahrajete fotografii, kterou můžete upravovat (předcházející články), vystavíte. A sklízíte ovace, tedy lajky v podobě srdíček. Tahle sociální síť lze pojmout i jako deník Vašich snímků. Váš profil může být veřejný, vidíte, kdo Vás sleduje. Může pro Vás být inspirující to číslo Vašich „přátel“, vy je na oplátku můžete sledovat také.
Můžete ale Váš profil udělat také soukromý a rozhodovat o tom, koho do svého soukromí pustíte. Pokud bych na svém Instagramu sdílel soukromé fotky (myslím tím fotografie ze své rodiny, které má vidět opravdu úzký okruh lidí), zřídím si soukromý profil. Budu rozhodovat, koho do něj pustím. O tom rozhodujete v nastavení profilu na Instagramu.
Soukromí je v dnešní době přežitek.
Ano, to je do určité míry pravda. Měl bych ale přemýšlet, co na veřejnost patří a co už ne. Jak to může ovlivnit např. moje vlastní děti, když budu na svých veřejných profilech zobrazovat fotky z jejich života? Kdo všechno je může vidět? Jak jim (nebo mně) mohou fotkyu ublížit? Jak jejich publikování může ovlivnit můj (nebo jejich) profesní život?
Podobně přemýšlejme v každé sociální síti. Na Facebooku je to stejné. Míru svého soukromí mohu do určité míry ovlivnit. Ne všechny fotky musí být veřejné, stejně je to s některými informacemi.
Vzpomínám si na film s Robinem Williamsem Expres foto. Nikdy předtím mě nenapadlo přemýšlet o svých fotografiích, které nechávám vyvolávat ve fotolabech. Tenhle člověk měl přehled o lidech, kteří k němu chodili vyvolávat fotografie, svěřovali se mu vlastně se svými soukromými informacemi. Robin se soustředil na jednu rodinu. Věděl o nich spousty informací a chtěl jim „pomoc“. Koukněte na film, přemýšlejte, změňte svoje návyky, chraňte svoje soukromí.
Další možností, jak vystavit své nejlepší fotografie, je služba 500px. Sem nahráváte opravdu ty „dobré“ fotky, můžete dokonce své fotografie prodávat, ostatní Vám fotografie komentují, lajkují. Kvalita fotek v téhle sociální síti už je opravdu vysoká. Tvořím si alba ze svých fotek, mohu si tvořit alba z fotek ostatních fotografů, mohu je sledovat, oni sledují mě. Chodím sem, abych se něco naučil, abych okouknul kompozici a něco nového zkusil při svém fotografování.
I v dnešní době si necháváme vyvolávat papírové fotografie, i to je forma Vašeho „vystavení“. Soukromí se tu udržuje poměrně snadněji. I když o filmu Expres foto jsem se už zmínil. Ale nebudu paranoidní. Určitě znáte nejrůznější služby fotolabů. Je to dnes jednoduché, přes internet nahrajete fotografie, máte možnost je upravovat, rozhodovat, jaké formáty chcete vyvolat, jestli vyrobíte fotoknihu… Nakonec si nastavíte, kde si fotky vyzvednete, kdo a jak Vám je doručí, jak službu zaplatíte.
Objevil jsem před delší dobou server Vyvolej.to. Uchvátil mě čtverečkový formát fotek, protože Instagram mám rád. Musel jsem to vyzkoušet, naklikal jsem fotografie, které chci mít i v papíru, přímo z Instagramu. Funguje to, fotky dorazily. Tahle služba se od mého prvního kontaktu také vyvinula, prozkoumejte i vy.
Abych to shrnul:
- zkoumejte;
- chraňte svoje soukromí;
- pochlubte se svými dobrými snímky;
- učte se od jiných.
Na závěr by mohla být jedna otázka:
Proč ty fotky teda vystavuješ, když chceš to soukromí?!
Už mi napsalo mnoho lidí, že se jim moje fotky líbí. A taky občas někdo napíše, že když se na fotku podívá, tak má hned hezčí den, že jim fotka zvedne náladu.
Díky za přečtení a vzhůru fotografovat.
Slávek Hora