Zase na zkušené. V tomto týdnu se účastním projektového setkání Erasmus+ KA2 Giants. Spolu s učiteli a dětmi ze tří dalších zemí (i z naší, samozřejmě) jsme se sešli ve španělském městečku Llinars. Během celého týdne se děti se svými španělskými kamarády účastní běžné výuky. A učitelé mají možnost do hodin nahlédnout. Pro žáky i pro učitele byly připraveny různé workshopy.
Jeden z workshopů byl věnovaný Classcraftu. Herní prostředí plné bojovníků, kouzelníků a léčitelů, kterými jsou sami studenti. Plněním úkolů, které jim zadá a oboduje učitel se dostávají na vyšší úroveň a získavají různé schopnosti.
Nejprve jsme shlédli hodinu, kde bylo toto herní prostředí využito. Šlo o hodinu matematiky. Studenti pracovali ve skupinách po 4 – tolik různých postav se účastní hry. První sada úkolů se týkala obsahu a obvodu geometrických útvarů. Na vyřešení těchto úkolů měli žáci 10 minut. Pokud je vyřešili úplně bez nápovědy, získali 3 body do hry. Pokud požádali o jednu nápovědu, mohli získat už jen dva body a pokud ještě potřebovali nápovědu třetí, získali už jen jeden bod. Druhý úkol se týkal obsahu a povrchu. Žáci pracovali velmi zaujatě, snažili se vyřešit úkoly bez nápověd. Na konci hodiny učitel výsledky zkontroloval a ve hře žákům přidělil body. A mimochodem, pro měření času byl použit Classroomscreen.
Pak se učitelé učili pracovat v herním prostředí. Tenhle článek měl být původně návod, jak s Classcraftem pracovat. Jenže v tomhle nabitém týdnu není možné všechno prozkoumat tak důkladně, jak bych chtěla. Takže tenhle článek bude mít určitě pokračování.
Co jsem zatím zjistila. Učitel si vytvoří účet. Může vytvořit neomezené množství tříd. Do tříd zapíše žáky. Přidělí jim herní postavu. Učitel, u kterého jsme byli na hodině, po měsíci role žáků mění. Získaná úroveň žákům zůstává. Účet zdarma je dostačující. Dále je možné získat účet prémiový.
Získané herní schopnosti se mohou promítnout do skutečného světa. To se mi moc líbí. Třeba žák může jít na určitou dobu pryč ze třídy, pokud chce tuto schopnost využít. Nebo během testu může požádat o nápovědu k jedné otázce. Tohle všechno může učitel nastavit. Vlastně všechno je nastavitelné – druhy schopností, jak se promítnou do skutečného světa apod.
Když postava přijde o život, neumře. Jde do vězení. Odtamtud se osvobodí plněním úkolů.
Rozhodně classcraft do hodin zařadím. Třídy se mohou s učiteli ze školy sdílet (zatím tedy zkoumáme jak). V jedné třídě tak budeme asi tři učitelé, kteří ho budou používat.
Nenajde se mezi vámi někdo, kdo už s Classcraftem pracuje? Na těchle projektových setkáních se mi moc líbí to vzájemné sdílení, učení se navzájem. Klidně si takhle můžeme sdílet zkušenosti i tady. Vždyť víte, kde komentáře najdete.
To je naprosto skvělé. Určitě prozkoumám a těším se na pokračování.
I ja se moc tesim, az to v hodine vyzkousim. Urcite dam vedet.
Petro, ahoj, něco nového s Classcraftem? Zkoušela jsem, vytvořili jsme si postavy, a dost obtížně se mi tím prokousává 🙂 Když nic jiného, procvičili jsme si aspoň v angličtině popis postavy a herní slovník 🙂