… a nejdeme do školy spíš my a robota bereme s sebou?
A to by mohlo být ono. Protože jestliže nepůjde s námi, tak nám do té naší školy vtrhne a může nám nadělat mnoho škod. Třeba i v rámci Národního plánu obnovy, který je realizován v našich školách.
Jako že bychom s robotem měli kamarádit?
Určitě. Měli bychom ho pozvat do našich hodin. A nejen do hodin informatiky, ale i do hodin ostatních oborů, napříč obory. On se totiž díky strojovému učení dokáže naučit ledacos. Jen bude asi tápat v pocitech, vlastnostech. Splní vše, ale beze zbytku. Nedokáže pochopit, že i když to udělal přesně, my nebudeme spokojeni, protože nepoužil náš rozum, nezařadil emoce, nevyhodnotil situaci… prostě chybí mu část inteligence.
Tohle vše sleduje Ruby, finská dívenka, která vezme robota s sebou do školy v knížce Lindy Liukas Hello Ruby – Robot jde do školy. Že už jste o Ruby slyšeli? Nebo četli. No to rozhodně. I u nás na blogu. Petra ji má moc ráda. Úkoly pro Ruby řeší se svými žáky. Už jste mohli slyšet/číst o Ruby a její velké cestě do nitra počítače, o výpravě do internetu. Mohli jste Ruby potkat při dobrodružném programování.
Teď Ruby doprovázíme do školy s robotem. Všichni ve třídě objevují svět robota, jeho jazyk, inteligenci. Kromě obdivu se setkáme i s nespokojeností – to když právě neudělá úkol podle našich představ. Jenže naše představy se liší od představ robota, kterého řídí program. Důležité je, jak dokonalý program, přesný příkaz jsme robotovi zadali. A jaké byly naše představy o výsledku.
Rozhodně je to velké dobrodružství, vy se do něj můžete ponořit ve zmíněném 4. díle příběhu. Právě vyšel. Určitě zaujal právě strojovým učením a umělou inteligencí. Přichází v době, kdy jsme fascinování Chatbotem. V poslední době o něm vyšlo mnoho příspěvků na sociálních sítích i spřátelených blozích. Za všechny alespoň Tybrďo nebo Co jsem vyzkoušela.
A knihy o Ruby jsou/budou doprovázeny pracovními listy. První si můžete prohlédnout a odpilotovat je. Určitě vyzkoušejte.
Slávek Hora