Na Letní škole Centra robotiky jsem narazil na prima nástroje, které by se vám ve vaší pedagogické praxi mohli hodit. Třeba k tomu, abyste si zahráli na známou historickou postavu, vyměnili jí tvář za tu svou. Už jsem tu něco podobného ukazoval v článku o mistrovských dílech. To ale chce aplikaci. Zkusili jsme si najít o obrazech pár informací, které si žáci mohli z vyučování odnést, zkusili si zahrát na „podvodníky“, kteří manipulují s obrázky.
Jak jednoduché takové věci v dnešní době jsou, to jistě mnozí z nás už víme. Třeba z příběhu o salámovém snímku vesmíru z letošního léta. Nakoukněte do článku, třeba ho použijete i ve výuce.
V objeveném nástroji se můžete pokusit i o jednouché komiksování.
Tak už nenapínej a sem s tím.
Jasně. Mám rád jednoduché webové nástroje, kdy věci nahráváte na internet a hotové stahujete do počítače. Objevila Petra, s úspěchem jsme použili na jedné z dílen Letní školy Centra robotiky. Vyzkoušejte stránku Change Face. Je to v angličtině, ale nebojte nic náročného, rychle se zorientujete. Můžete si přepnout i do dvou dalších jazyků, nebo v prohlížeči Chrome do češtiny.
Vyberete si šablonu – pravda, moc jich tam není, ale začátek může být jednoduchý, můžete vybrat nebo nahrát příslušnou tvář. Máte hotovo? Pomocí příkazu File vybírat v jakém formátu stáhnete do počítače. Ale ještě počkejte, budeme vybírat dál – buble – správně – komiksová bublina, vyberte si z nabízených možností a můžete vkládat do textového pole texty. A ještě je tu jedna nabídka – neotřele Text, můžete přidávat popisky do obrázku, nejen texty do komiksových bublin.
A teď už můžete váš výtvor stáhnout do počítače, vystavit ho na nástěnku…
Už přemýšlíte o využití? Vytvořil jsem si Lincolna se svou tváří a textem, který se mi na Letní škole Centra robotiky hodil. Je to tak jednouché, že to zvládnete bez i s mobilním zařízením ve vaší škole při vaší výuce. A třeba vás to nakopne k rozvoje digitálních kompetencí nejen u sebe, ale i u vašich žáků. Pravda, pohrál jsem si s tím trochu víc, určitě to také dokážete. Takže vzhůru k budování digitální gramotnosti v novém školním roce.
Ještě nezbytná zpětná vazba a rizika. To už znáte, zvládáte se zeptat, diskutovat o bezpečnosti a schopnosti ublížit, pokud nedodržíte důležitá pravidla.
Slávek Hora