Pravidelně se ve FB skupinách, které sleduji, objevují otázky na aplikace.
A co byste použil na…
Mně to běží hlavou také. Např. při pohledu na mou aplikaci Fotky. Chci prezentovat svůj výlet. Podle informací z Nastavení mám ve fotogalerii 27 000 fotek. Tak nějaká minimální orientace v té aplikaci je. Ale jak jinak na to. Ano, alba, to je také řešení. Přemýšlím, jak to zprostředkovat žákům, jak to mít předpřipravené např. do informatiky, zeměpisu, historické památky do dějepisu, toulky po místech, kde žili zajímaví lidé, spisovatelé do češtiny. Nějakou neobvyklou prezentaci by to chtělo, aby žáci mohli spolupracovat.
Navíc mohu mít připravený polotovar, který dotvoří žáci. Naučí se pracovat s jinou aplikací, může mít trochu jiné ovládání, rozhodíme si předpřiravený polotovar, hledáme řešení, zpracováváme informace…
Pane učiteli, já jsem na to přišel/přišla.
Asi ta nejhezčí věta, kterou slýchávám. Prostě aha efekt, vzdělávání jako dobrodružství.
To jsem rád, tak nám to pojď nesdílet a vysvětlit.
Rozhodl jsem se oprášit jednu starší aplikaci na myšlenkové mapy, která těm předcházejícím požadavkům vyhovuje. Jmenuje se Mindly. A něco Vás to může stát. Mindly pro iOS je ve dvou variantách – Mindly (bezplatná, ale okrájená, pokud si dobře pamatuji, tak počet projektů a sdílení) a Mindly Plus – právě ta stojí 179,– Kč. Nebo Varianta pro Android (našel jsem jen v jedné variantě). Ale mně se nákup vyplatil, mám aplikaci už léta a občas ji použiji.
Byl jsem na výletě. V Litoměřicích. Připravil jsem si pro žáky fotografie. Jednak budu chtít popis, co na obrázcích vidí, mohou přidávat odkazy na zdroje. Ve vrstvách jsou jen některé informace. Jednak budu chtít, aby o fotografiích mluvili, co je hlavním motivem, kde jsou jaké chyby fotografa, kterou zásadu dodržel, kterou naopak porušil… Protože se právě učíme fotografovat. A hodila by se i pro prezentování nějakého projektu, protože těch klasických prezentací už mám… No plné zuby. Jak jsem psal výše, neobvyklý způsob prezentace by to chtělo. A tady to je.
Navíc můžeme Mindly rychle předávat – Midly formát – klidně AirDropem, do naší Google učebny… jak se rozhodneme. Můžeme to vzít jako práci putovní, každý tým dostane svoje kolečko, nebo vrstvu a obohatí myšlenkovou mapu Mindly. Chcete formát PDF – máte ho mít.
Co mě na téhle aplikaci uchvátilo? No ano, jsou to ta kolečka a rozbalování vrstev, noříte se do svých myšlenek. A taky můžete rozbalit a ukázat celou strukturu. Jiné uvažování při přidávání fotek, odkazů, textů… Vyzkoušejte neobvyklé ovládání, přemýšlení… Třeba téhle myšlenkové mapě přijdete na chuť jako já.
Slávek Hora