Pokud sledujete svět sociálních sítí, určitě jste zaznamenali, že vznikla nová, „jen“ hlasová sociální síť – Clubhouse.
A to se tam jen mluví?
No, je to nezvyklé v době, kdy na Vaše smysly útočí spousta vjemů najednou. Ale tady jde opravdu jen o zvuk, o rozhovory. Zpočátku jste museli vlastnit iPhone, pozvánka do sítě jde poslat jen na telefonní číslo. Androidisté měli smůlu. V současnosti už se mohou přihlašovat i majitelé platformy malého zeleného robota (Android – snad jsem se trefil do té správné aplikace).
K čemu je to tedy dobré?
Dostanete pozvánku (mám jich ještě 6, s mou aktivitou mi pozvánky přibývají, můžete si o ni napsat, potřebuji ale telefonní číslo, Vaše telefonní číslo), zaregistrujete se. Mám rád, když je profil trochu vyplněn, abych věděl, s kým si povídám. Tedy vyplníte si profil, dobrá je i fotografie. A podíváte se v aplikaci po místnostech, plánované si můžete uložit i do kalendáře, abyste o nic nepřišli. Kliknete na místnost a posloucháte. Pokud chcete něco říct, přihlásíte se o slovo, klikněte na mikrofon. Organizátor místnosti Vás může vytáhnout na pódium a dát Vám slovo. Pokud nemluvíte, vypněte si mikrofon.
S mikrofonem se dají dělat i další věci. Pokud chcete mluvit, můžete klikat na mikrofon, blikáte s ním, tím dáváte najevo, že chcete říct svou myšlenku. V některých skupinách se pomocí blikání mikrofonu i tleská. Je to jako s chatem, jen tady nepíšete, ale mluvíte.
Když do místnosti přijdete, chvilku poslouchejte, nasajte atmosféru a pravidla skupiny. Pokud je téma vyčerpáno, správce místnost uzavře. Tím vypadnete zase do aplikace a můžete jít poslouchat jinam.
Má to i svá rizika. Do místnosti přijde člověk, který je obtížný. Záleží na moderátorovi, jak si s ním umí poradit, jestli ho nekompromisně vyhodí. Může se dostat i na citlivá témata, existují místnosti, do kterých raději ani nechcete nakouknout, tedy strčit ucho.
Rozhodně to ale stojí za vyzkoušení, abyste věděli, jak to funguje. Místnosti můžete i zakládat, počínat si aktivně, vymýšlet témata, lákat posluchače a debatéry. Možná se z Vás stanou příznivci nebo odmítači Clubhousu, to už nechám na Vás. Rád chodím do nedělních místnosti Jardy Maška Edubytí. probírají se tam zajímavé věci, ke kterým mám a chci vždy něco říct – digitální minimalismus, pozdravy z kreativní samoty, když odpočívají učitelé… Neděle od 20.00 h a jen 30 minut.
Dohodli jsme se s Pavlínou Loňkovou – zdravím – že vždy v pátek ve tři (tedy v 15.00 h) budeme edukovat ty, kteří se dají, nebo si s námi chtějí povídat o vzdělávacích tématech. Dali jsme tomu název AbecEDU. Na konci naší AbecEDU hodinky losujeme každý týden jedno písmenko – jasně, v aplikaci (Decide Now!, kdyby to někoho zajímalo). Stačíme si i povědět, co takové písmenko evokuje za vzdělávací témata. Naše nápady sdílíme na padletí nástěnce. Tam můžete i vybírat, kterému tématu na příslušné písmenko byste se chtěli spolu s námi věnovat. Nejvíce olajkované téma řešíme další pátek ve tři (tedy v 15.00 h). Tenhle pátek ve tři nás čeká k probrání písmeno T, a olajkovali jste nejvíc slovo TOP. Probírali jsme už… Ale to se podívejte na Padlet, číst už taky umíte.
Benefitem padletí nástěnky je také to, že Pavlína pilně zapisuje Vaše nápady a myšlenky z diskuze, inspiraci, vše je k dispozici zpětně na Padletu, myšlenky i odkazy. Takže vzhůru do Clubhouse a na Padlet, a na diskuzi v pátek ve tři (tedy v 15.00 h). Těšíme se s Pavlínou Loňkovou na slyšenou.
Slávek Hora diskutující