Styl, takové zajímavé slovo. Rydlo nebo sloh podle Wikipedie, charakteristický rukopis. Ano, projeví se i v mém článku o stylech.
Tak to bude o slohu?
Ani ne, i když skládání a uspořádávání dokumentu… Mohli bychom to rozšířit i sem. Když se podíváme na hodnocení člověka, řekneme, že má styl, většinou se jedná o poklonu. Pozor na sarkasmus. Jak to řeknete, protože to může také znamenat, že má ránu.
Je nemožný.
Ano, to je ono. Ale mám na mysli jiný styl, tedy styly. V textovém dokumentu. Stále vidím hodně textů, které tuhle „vymoženost“ nepoužívají. A přitom nám mohou tolik pomoc. Je to jednoduché. Půjdeme popořadě. Když učím žáky pracovat s textovým dokumentem, radím používat tři základní zásady.
- Nejdřív dokument napište.
Mozek většinou pracuje velmi rychle. Jde o to, zachytit všechny ty úžasné myšlenky, které ho napadnou a přes Vaše ruce se dostávají na papír, do blogů, prostě tam, kam mají. Bez jakýchkoliv úprav. Na konci odstavce nebo nadpisu odentrujte. Jinde ne.
- Zkontrolujte si chyby.
Jde o překlepy, pravopisné a stylistické (slohové) chyby. Váš dokument ukazuje Vaši jazykovou úroveň. Klidně si někoho pozvěte a nechte ho text přečíst. V dnešní době je to jednodušší, můžete dokument nasdílet k Návrhům úprav, ke Komentářům… Prostě sdílené dokumenty a je jedno, jakou platformu používáte.
- Formátujte.
Teď dojde už na ty styly. Měníte velikost, druhy a řezy písem, barvy… Pamatujte si, že méně je více. U některých dokumentů trpím a snažíme se je společnými silami zformátovat tak, aby byly dokonalé. U některých je každá úprava marná, nejlepší úpravou je takový dokument znovu přepsat.
Tak k těm stylům, prosím.
No jasně, musím se k tomu nějak prokousat. Takže máme napsaný dokument?
Máme.
Jdeme „stylovat“. Asi jste si na panelu nástrojů všimli slova „Normální…“. Není to hodnocení ani Vás, ani připojení k internetu, ani Vašeho dokumentu. To jsou ty styly. Rozhodněte se, kde je název Vašeho dokumentu…
Tak ten je asi na začátku, ne?
No jasně, nepřerušuj. Rozhodněte se, kde jsou nadpisy Vašich myšlenek, podnapisy atd. Prostě už tu nabídku stylů jednou rozbalte. Označte text a klikněte na druh stylu, který chcete použít. Můžete si všimnout, že po straně Vašich dokumentů se objevuje tzv. osnova. A v ní se teď objeví názvy Vašich nadpisů. Prostě osnova. Pokud tam tuhle nabídku nemáte, určitě je tam symbol stránky, nebo se dá osnova zapnout v Menu, Panelu nabídek. Zkoumejte.
Vypadá to dobře.
Rozhodně lépe, než když takovou věc nevyužijete. Můžete si nastavit i vlastní styly, záleží na programu, který používáte jako textový dokument, ale pozor, abyste si Vaše styly příliš „nevyšperkovali“.
A hodí se to ještě k něčemu? Takové práce to dalo…
Minimálně si můžete nechat vygenerovat automatický obsah. Ten se vždycky hodí. A můžete ho generovat klidně na začátku Vaší práce, on se podle použitých stylů aktualizuje. Sdílené dokumenty Google mají před obsahem „kulatou šipku“, kterou si znovu vygenerujete aktualizovaný obsah. A není nic jednoduššího, než umístit kurzor na místo, kde máte chuť generovat obsah. A u Google sdílených dokumentů Vložit a Obsah.
Pokud nevíte, kde se ukrývá generování obsahu v konkurenčních textových editorech, stačí použít Nápovědu. Nebo googlit na internetu, kouknout na nějaká diskuzní fóra. Však ono se Vám to podaří. Odměnou Vám bude dokument, který bude dobře vypadat a získá i interaktivitu. Když v automaticky generovaném obsahu kliknete na příslušný nadpis, budete převeleni na patřičné místo. A to se rozhodně vyplatí.
Aha, tak k tomu slouží ty styly, to slovo Normální.
Slávek Hora stylující