Není dnes nic jednoduššího, než jít na internet, do vyhledávače zadat název místa, kliknout u Googlu na obrázky a už na Vás padají snímky. Pravé tlačítko – kopírovat, stáhnout do počítače na příslušné místo a šup se snímkem do prezentace, na místo, kam chci snímek použít. Ale za tím snímkem je také práce, autor, který vytvořil autorský materiál.
Tak co s tím?
No jednoznačně bychom měli dodržovat autorská práva, tedy respektovat, že snímek někomu patří. Nejlepší je tedy použít své vlastní obrázky. To občas nejde. Tak jak na to? I prohlížeč Google Vám umí filtrovat obrázky podle licencí. Zkuste zadat dotaz Googlu, kliknout na Obrázky a v liště zvolit Nástroje – Práva k užití. A je to.
My dějepisci potřebujeme občas nějaké historické dílo. Mám rád Wikipedii, kde jsou autorská práva řešena u každého obrázku. U obrázků malířských děl zpodobňující nějakou historickou událost nebo podobiznu je většinou napsáno Public Domain (volné užití, volné dílo). Stejně většinou ocituji zdroj, odkud snímek beru. Jsem přeci jen učitel, měl bych to učit žáky.
Pokud je na Wikipedii uvedeno jinak, respektuji to. Nejčastěji tedy licence CC (Creative Commons) – s ní je to jednoduché, je uveden piktogram, podle kterého hned víte, co s tím. Jestli můžete do obrázku říznout, použít ho zcela volně, nebo jestli musíte uvést jméno autora… Dávám sem odkaz na návodný materiál, po přečtení z Vás budou poučení uživatelé. Šiřte dál mezi učitelský lid a žáky, ať se nedostáváme do problémů. A nebojte se, můžete vlevo nahoře překliknou na češtinu.
Někdy potřebuji fotku a nikde nic s vyhovujícími právy není. Chodím tedy na portál RVP, kde je fotogalerie, obrázky. Licence CC, už víte, o co jde.
A pak jsou zde fotobanky, kde si můžete stáhnout obrázek a jít. Bez práv. Také rád používám a informuji o nich. Jednou z takových fotobank je Pixabay.com. Stáhnete si odpovídající kvalitu fotky, občas se Vás fotobanka zeptá, jestli nechcete poslat autorovi na kávu. Přijde mi to vtipné, tak proč to neudělat. Když použiji takový snímek, většinou uvedu zdroj. Učíme žáky příkladem, už jsem to mnohokrát psal.
Jen tak na okraj, nepotřebujete to nejvyšší rozlišení fotky do Vaší elektronické prezentace. Tím nejvyšším rozlišením jen „nakyne“, bude se dlouho zobrazovat, špatně se s ní bude manipulovat… Asi jste to už zažili.
Nedávno jsem objevil ještě jednu fotobanku (ono jich bude víc) s volnými licencemi – Pexels.com. Když se zaregistrujete, můžete i fotografie přidávat, po splnění určitých podmínek, to je stejné i u Pixabay. Pro obě fotobanky existují i aplikace do příslušných mobilních platforem (aplikace pro Pixabay záhadně zmizela z AppStoru pro iOS, v iPadu ji ale mám). Pak se lépe fotografie stahují. Nepožaduje se např. ověření, že nejste robot.
Takže na závěr – dodržujte licence u obrázků, citujte a buďte svému okolí příkladem, jak se to dělá. Aha, jak citovat? Tak někdy příště.
Slávek Hora
Moje oblíbená fotobanka je https://www.freepik.com/
Můžu doporučit – rychlé, přehledné, únosné množství reklamy i rozumná možnost vyhnout se tlačeným nabídkám placených fotek.
Super, Honzo, díky za tip, obohatím jím Inspiraci a kurzy. 🙂
Slávek
Já dostal před rokem doporučení na https://visualhunt.com/ a jsem moc spokojen.
Petře, díky za tip, putuje do Inspirace a na kurzy pro učitele. Už jsem také zaregistrován, fotky se vždycky hodí. 🙂
Hezký den.
Slávek Hora