Ach. Počítačové hry…
Vzpomínáte? Taky jsme dokázali pařit, ujíždět na hrách. A to jsme už byli dospělí. Připomenu tu i v obrázku hru Vlak, v originálu (tedy v angličtině) se jmenuje Train Snake. Jestli si vzpomínám, tak nějakých 50 úrovní, hezky spolykat všechny objekty na ploše, přibývali Vám vozíčky, nesměli jste narazit do ničeho, ani do vlastního vlaku a vyjet dvířky ven. Jednoduché, že? No, zas tak jednoduché to nebylo. Dneska je ta hra znovu k dispozici i ve své původní nevylepšené verzi (pro iOS, pro Android jsem ji nenašel). Pro pamětníky, kteří právě zatlačili slzu ilustrační obrázky. A díky komentáři k článku od Jirky si můžete zahrát Vlak. 🙂
To mě přivádí k ještě starší hře – Hadovi. Vlak ji totiž připomíná. Vzpomínám si, že to byla první hra na našem prvním mobilním telefonu – Nokia 5510. Tak to už je fakt dávno – konec 90. let. Dneska existuje v různých vylepšeních. Chci Vám ukázat tuhle hru i v rozšířené realitě. Připravuji si jeden workshop, tak máte možnost nahlédnout pod jeho pokličku. My si tam totiž budeme hrát. Jestli jste četli naše předcházející články o rozšířené realitě (AR), tak už víte, o čem to je.
Dneska budeme potřebovat kostku MERGE – MERGECube. Kde si ji obstarat? Koupit ji můžete na těchto stránkách za cca 20 dolarů. Mně ji obstarala dobrá duše jménem Petra Boháčková, když jsme přišli na aplikace s „podivnou a kouzelnou“ kostkou. Druhou jsem získal na letošním BeetShow. Stránky MERGE určitě prozkoumejte, abyste viděli, co všechno tahle kostka umí. Tohle totiž nebude jediný článek o „podivné a kouzelné“ kostce.
Hele, chtěl sis hrát.
Dobře, tak já se vracím k hrám, k tomu Hadovi. Ten úvod ke kostce byl důležitý. Ke kostce si stahujete různé aplikace. My se koukneme na aplikaci Snake – pro iOS a pro Android. Bez kostky to nepůjde, můžete si ale zvolit, jestli si dáte hru na iPadu/iPhonu nebo na VR brýlích – jistě, můžeme to dát i na virtuální realitě, to pak telefon vložíte do cardboardu, můžete použít i plastové VR brýle. Nezkoušel jsem. (Už joooo, čtvrtek večer.Ale dělá se mi z toho špatně.) Já raději tu dotykovou verzi na iPadu a iPhonu.
A co dál?
No co?! Hrajete Hada. Můžete si Vaši hru natočit, vpravo nahoře je malá kamera. Pusťte si ji a můžete nahrávat.
Už mě to nebaví, nebylo by tam něco jiného?
Co jsme nacvičili? No určitě trpělivost, postřeh, koordinaci pohybů… Nezapomeňte se na to vždycky ptát, taky nastavte čas. Je také důležité najít prostor pro jiné aktivity a s dětmi je důležité se na tom dohodnout, nejlépe předem. Když se Vám ale hrát nedaří, tak je to výzva. Mně se taky moc nedařilo, a navíc na hry nemám moc čas, budu si hrát až na tom workshopu, nebo po cestě ve vlaku. Abych to nacvičil a mohl se trochu vytahovat. Odpusťte mi to.
Tak něco jiného, komplexnějšího, bádacího, to mám raději. OK. Jdeme si pro aplikaci MERGE Things – MERGE věci. Aplikace pro iOS a pro Android. Věci, ty mám rád. Budete zase potřebovat kostku.
A asi jak ji mám mít, když si to teď tady čtu?
Tak se nezlobte, nafotil jsem Vám jednu stranu, abyste si mohli vyzkoušet. Ne té straně kostky si pak můžete vyzkoušet i ostatní aplikace s MERGECube.
Tak můžeme zkoumat. Objevíte táborák, psychedelickou kostku… Vy si vlastně chcete zahrát, že? Tak zkuste na naší testovací straně kostky Piraňu. Požíráte rybky a suši (sushi), a sbíráte tím body, roste Vám skóre. Tak vyzkoušejte Vaši trpělivost a postřeh, snad to s tou nafocenou strany kostky trochu půjde.
V téhle aplikaci na dalších stranách kostky objevíte hrající reproduktor, můžete dělit meloun, který je ve tvaru krychle, určitě se lépe skladuje, nebo bednu s rachejtlemi, můžete provozovat bezpečný ohňostroj. Objevíte i přiblblý obličej Pokeminiona, který na Vás vyplazuje jazyk, pokud se ho dotknete. Zjeví se Vám hrad, po kliknutí na něj se nad ním odehrává ohňostroj, nebo se vám strany kostky změní v moderní město, panelákov, a vy ho můžete týrat klikáním na něj. No jasně, shazujete na něj bomby.
Tak něco klidnějšího, kostku můžete proměnit v kukátko, dalekohled a sledujete piráty, po klikání zase naopak oni střílí z děl na Vás, to taky není moc klidné. Tak se uklidníme u hrací skříňky. A ukončíme to barevným vajíčkem, ze kterého vylíhne veselá chobotnice, proto se aktivita jmenuje Octopet. Po kliknutí na ni Vás počastuje smíchem a veselým smajlíkem.
Něco vzdělávacího by tam nebylo?!
Ehmmm, no jasně, bylo. Zkuste optimistický symbol lebky, po kliknutí se Vám promění na srdce, to vše s popisky.
Tak to by bylo pro dnešek všechno. A co jsme to tu vlastně dělali? Bádali, objevovali. Cvičili postřeh a trpělivost. Vypravovali o tom, co kostka a aplikace umí, co jsme si procvičili na hře Had nebo Vlak. Vedli jsme rozhovor s našimi žáky. Ukázali jsme jim, že si umíme také hrát a i přes to se učíme. Také jsme procvičili angličtinu.
Tak až přijde žák – naše dítě s větou, že si jen hráli, tak je to v pořádku. Učili se. A my s nimi. Doma to můžeme rozvinout, ptát se, s čím novým si hráli, co zajímavého zjistili, co je zaujalo, jestli bylo vše v pohodě. Na závěr jim tedy prozraďte, že takhle se lidé učí, protože já jim to takhle vysvětluju.
Díky za trpělivost.
Slávek Hora
Ahoj, skvělé, díky, jestli budeš mít chuť, doporučuji skvělo retro games, viz https://www.retrogames.cz/play_537-DOS.php?language=CZ (Supaplex) – logická, hravá, cca 118 úrovní, kdysi jsem se dostal cca na 85 a dále už to nešlo, občas se k ní vracím, skvělá na relax.
JK, Čelákovice
Jirko, díky, určitě vyzkouším, a možná i některý ze čtenářů našeho blogu. 🙂 Slávek