Tak abychom tomu rozuměli. Jedna věc jsou aplikace a druhá jejich pedagogický rozměr. Začneme tedy těmi aplikacemi.
Mám několik zdrojů. Většinou si jen tak hledám, když mám volno, nebo se mi nechce NIC dělat. Jdu většinou na stránky AppShopper. Mám tu vytvořený svůj účet. Jen tak si tu vyhledávám podle klíčových slov, zkratek, občas si něco stáhnu, vyzkouším, zkouším přemýšlet, jak by se mi to mohlo hodit v mojí pedagogické praxi. Po rozkliknutí aplikace tu mám také vývoj cen, to jsem se snažil ukázat i v článku o zdobení vánočního stromečku. Aplikaci mohu dát i do přání, server by mě měl upozornit na vývoj ceny. Moc to nepoužívám, mám jiné zdroje informací. Mohu odsud i aplikaci nakoupit, odkaz mě přesune se do oficiálního AppStoru. Pokud je můj objev zásadní, informuji i širokou komunitu, např. před facebvookové skupiny – GEG Učte s námi, nebo přes svůj Twitterový účet.
Z těchto skupin a účtů na Twitteru mi také chodí upozornění na zprávy, často to právě bývají aplikace k vyzkoušení. Nainstaluji, přemýšlím o využití, často vymažu. Ale aplikaci mám nakoupenou ve svém účtu v AppStoru. Třeba na ni někdy dojde. Takhle už došlo na několik zásadních aplikací. Aurasma (dnes HP Reveal) byla také několikrát vyhozena s tím, že tohle není možné využít, že to nefunguje. A dnes?
Další zdrojem je App Sliced. Mám zde vytvořený účet a každý den mi chodí souhrn zajímavých aplikací. Stejný postup jako u předcházejícího zdroje. A samozřejmě i postup šíření, pokud se objeví něco zajímavého.
Na iPadu mám ještě staženou aplikaci App Advice. Každý den mi hlásí výběr alespoň tří zajímavých aplikací. Dřív mě nějaká aplikace překvapila a stahoval jsem, dnes je to už výjimečně. Ale stále s touhle službou zůstávám spojen.
Samozřejmě, že podobně využívám i AppStore samotného Applu. I tam jsou zajímavé nápady na aplikace, občas se objeví i doporučující video.
A pak už mám své soukromé zdroje. Když zrušil Google svou RSS čtečku, tak se v komunitě řešilo, co budeme dělat. Zůstal jsem v klidu, protože sleduji Jitku Rambouskovou. A sleduji i další kolegy ve facebookové skupině GEG Učte s námi. Historie téhle skupiny je mnohem starší, patří k nejstarším GEG skupinám dokonce na světě. Původně fungovala na Google+, ale tahle sociální síť byla pro nás smrtelníky zrušena. Škoda. Sleduji i jiné FB skupiny – Ta učí tak, ten zas takhle, Učitelé+, Učíme informatiku, sleduji některé zajímavé blogy. Vyhovuje mi také účet na Twitteru. Zde se také sdílí aplikace, jejich pedagogické rozměry a výstupy. Velice inspirativní.
Pojďme se společně potkat i jinde než na tomhle blogu a sdílejme to, co z nás dělá dobré učitele – příklady dobré praxe, používané aplikace a jejich pedagogický rozměr. Určitě to stojí za to. Není žádnou ostudou přiznat, že nápad jste okopírovali od jiného učitele. Upravili jste si ho? Nasdílejte zpět jako reakci na původní nápad.
Hodně úspěchů při přijímání i sdílení.
Slávek Hora