AR (augmented reality – rozšířená realita) s markery máme za sebou. Těch aplikací je samozřejmě víc, to dá rozum. Dnes se budeme věnovat těm bez markerů. Tyhle aplikace si vlastně marker vytvoří samy, stačí postupovat podle návodu na obrazovce Vašeho mobilního zařízení. U dnešního příspěvku musím hned napsat, že to bude jen o Applu, protože s ostatními platformami nemám žádnou zkušenost.
Má to jeden háček. Tím je technická dostačivost Vašeho mobilního zařízení. Mám to vyzkoušené na iPadu Pro 10,5′, na iPadu 6. generace – to je ten pro školy – a na iPhonu 8 a XS. Jestli si to dobře pamatuji, tak Apple s příchodem nových zažízení a iOS 11 v roce 2017 spustil také tzv. AR Kit. Ten uchopilo hned několik firem a začaly v něm rozvíjet své produkty.
Jednou z firem je také IKEA se svou aplikací IKEA Place. Domnívám se, že ji musel vytvořit nějaký muž, už ho totiž nebavilo jezdit vracet zboží do IKEA, když jednou nevyhovělo zboží rozměrem, podruhé barvou… 😀 S touhle aplikací vidíte průhled do Vašeho prostoru, zobrazíte si katalog a umisťujete nábytek na místo, kde by mohl v reálně podobě být.
Takže najednou máme na terase botník tam, kam jsem ho postavil, vedle lampu a k tomu postavím z katalogu křeslo v odpovídající barvě. Tak takhle by to mohlo být? Jedeme nakupovat. 🙂
Nativní aplikaci, kterou Apple přidal do systému, se stalo Měření. Musíte být trošku trpěliví, musíte se s Meřením naučit pracovat, ale funguje to celkem přesně. Chtěl jsem ověřit svá měření na terase pomocí roztahovacího metru, šel jsem na jisto do skříňky, kde má být, a co byste řekli?! No nebyl tam. Takže měření byla uzpůsobena na nejdelší pravítko, které vlastním – 0,5 m. Zkusil jsem pro vás naměřit rozměry obalu na můj iPad Pro. Důkaz přesnosti měření pomocí pravítka také vyšel. Aplikace ještě vypočítá obsah. To se také hodí. Zkusil jsem měřit také kruh – talíř po mém obědě, ale to nevyšlo. Možná něco dělám špatně, nebo že je talíř špinavý? 😀 Průměr tatíře ale odpovídá skutečným rozměrům.
Mou oblíbenou aplikací je Anatomy 4D. Je bezplatně, a proto jsou v ní otravné reklamy, těch se prostě nezbavíte. Tak se nelekněte. Buď musíte chvilku počkat, objeví se vypínací křížek, nebo se Vás reklama zeptá, jestli máte zájem. Nemám. Prostě nemám. Daň za bezplatnost této aplikace.
Aplikace Vás provede jednoduchým návodem. Vyberete si místo, kde vznikne aktivační zóna, kliknete (pozor – dvěma prsty) a ještě jednou a už před Vámi stojí anatomická figurina v podobě muže. Můžete ho mít i s kůží, ale nikdy ho nesvlečete z trenek. Vlevo je ovládací menu, ve kterém zapínáte nebo vypínáte orgánové soustavy. Také můžete jednotlivé soustavy zobrazit samostatně – rozřezané pěkně za sebou. A můžete dělat print screeny. Ty pak posíláte Vašim žákům, kteří pomocí anotace fotografie – jeden z prvních článků na našem blogu – opakují, objevují, řeší, bádájí nad antomií člověka. Klidně, ať si fotí sami podle Vašeho zadání. Jednotlivé orgány, kosti můžete z těla i vyndavat. Existuje i profesionální anatomický atlas, ale ten je za trošku větší peníze, měl jsem spuštěnou trial verzi na 3 dny. Super věc pro mediky a lékaře.
Když Apple spustil AR KIT, stáhl jsem si žraloka – ShARk by Curiscope. Bezplatně je k dispozicí žralok leopardí. Ukazoval jsem to tehdy nadšeně synovi, který má tyto paryby rád.
Tati, já bych chtěl velkého bílého.
Jenže na mě si nepřišel, už jsem v té době měl koupeného i velkého bílého. Stálo to jen drobné. To bylo nadšení. Žralok mezi nás vplul. Ještě ho můžete i nakrmit kousky ryb, které volně pohazujete po prostoru. Můžete natáčet přímo v aplikaci. Fotit musíte přes print screen. Podobně funguje i AR Airplanes.
Ještě jednu aplikaci si tu odložím – Lego ARStudio. Kdybych to byl býval dříve věděl, nemuseli jsme domů kupovat tolik Lega. 😀 Prostě stačí Vám jedna kostička Lega a můžete začít stavět. Lego postavičky se hýbou, obsluhují zařízení vybraná z katalogu, dostavujete jednotlivé systémy, sbíráte zlaté kostičky, které se objevují. Dal bych Vám sem odkaz, ale v českém AppStoru prostě není, našel jsem jen tento zdroj, zvažte, jestli budete stahovat. Já z bezpečnostních důvodů stahuji aplikace jen z oficiálního AppStoru.
No a vy můžete objevovat také. Tedy pozor na zařízení, která to umí. Možná, že vyměníte starší zařízení za nové. A dalších aplikací jsou desítky. Mohli bychom tu objevovat i pitvat žábu, zkoumat a pěstovat slunečnici zaměnit psaný manuál pro automobil atd. Stačí se podívat do prvního odkazu dnešního článku a stahovat z AppStoru aplikace. Hodně zážitků s AR. Příště budeme tvořit s rozšířenou realitou.
Slávek Hora