Jsme tu po 14 dneech zpět. Prostě státní svátky vyšly na pátek. Jsme přesvědčeni, že ve svátek máme odpočívat. Tak se vším všudy. Ale nebojte čerpali jsme inspiraci na cestách a o tom také budeme psát. Pojďte se podívat na naše postřehy.
Na konci dubna 2026 dorazil do našeho města Bystřice (u Benešova) FabLab. Že nevíte, co to je? To je škoda, proto píšu tenhle příspěvek. Abyste si ho mohli také objednat do vašeho města, ke škole…
FabLab je kamion plný technologií. Virtuální brýle, 3D tiskárny, gravírovačky, počítače se softwarem a je toho ještě víc. K tomu milá obsluha, která vám vše vysvětlí a pomůže vým vyrobit vámi vymodelovaný výrobek. Něco jednoduchého, abychom to ve stanovený čas stihli vyrobit.
Ještě k FabLabu – je to vlastně digitální dílna na kolečkách. V Bystřici právě probíhá diskuze, kam takovou dílnu umístit. Do centra našeho města je to ze školy daleko, proto také existuje úvaha, že bychom část digitálníách nástrojů umístili ve škole – počítačová učebna, dílny. My bychom profitovali z technologií v době školní výuky, po výuce by se škola proměnila v komunitní centrum. Obyvatelé by si mohli pod vedením odpovědného pracovníka vyrobit, vyzkoušet, osahat. A měli bychom stálou „digitální dílnu“. Uvidíme, jak to dopadne. Pokud byste se chtěli více seznámit s digitální dílnou FabLab, tak klikněte na odkaz. A můžete kouknout i na a do kamionu.
Líbí se mi heslo FabLabu – Tvořit může každý. Ano, i vy. Můžete začít s dětmi modelovat. Jak? Vyzkoušejte Tinkercad. Vyzkoušejte ho v učitelské verzi, přihlaste se jako Pedagog, vytvořte třídy, vytvořte žákovské účty, sdělte žákům hesla, začněte modelovat. Mluví na vás česky.
Benefit tohoto postupu? Vidíte, co vaši žáci modelují, jak plní vaše úkoly, můžete zasáhnout, když má někdo potíže, přímo z vašeho počítače. Žáci mohou tvořit doma, ve škole v různých předmětech… Domluvte si nějaký mezipřadmětový projekt.
Výstupy jsou v různých formátech, i v .stl, který pak vložíte do sliceru a jdeme, děti, tisknout. Zkoušeli jsme stahovat a vkládat naše soubory stl do elektronické nástěnky. Zkoušíme stahování a nahrávání, adresářovou strukturu počítače, vyhledávání v souborech a adresářích. Jak jinak tohle žáky naučit, když mají vše volně ložené ve svých telefonech, cloudech i domácích počítačích?!
Jeeeee, ono to z toho leze.
Tak tuhle větu od všech neuslyšíte, protože 3D tiskárny se už doma zabydlují. To ale nevadí, vám jde o vzděláváci benefity, spolupráci, tvořeníčko, důkazy o učení, rozvoj každého žáka. Nic nezatracujeme, všechno je dobré právě v etapě rozvoje každého žáka.
Tvořit může každý.
V našem případě jsme slečně Kristýně ukázali právě Tinkercad a jeho učitelské rozhraní, Doodle3D – to určitě vyzkoušejte, a mimochodem také blog Jitky Rambouskové Co jsem vyzkoušela nebo náš Dejtemipevnybod. Kristýna nás zase provedla Inkscapem a my jsme si na gravírovačce vyrobili podtácek nebo obrázek. Natočil jsem si celou proceduru gravírování na časosběrné, takže byla další atrakce pro kolegy učitele. Chcete se podívat? Pak vzhůru do tohoto odkazu.
Díky Kristýně a celému týmu FabLabu za trpělivost s našimi žáky i námi učiteli a pojďme tvořit.
Slávek Hora tvořící









