Po „náročných“ přemýšlecích aktivitách jsme se rozhodli k troše informatického „odpočinku“. Stejně si ty přemýšlecí otázky vymyslíme. Jen potřebujeme před hodinou vzkázat do tříd, že budeme potřebovat pastelky, fixy… Našel jsem si aktivitu z oblasti pixel artu. to by mohlo děcka bavit, mohli bychom u toho trochu popřemýšlet, k čemu se nám to hodí v informatice.
Inspiraci jsem hledal na Pinterestu. Mám tam naskládáno několik desítek pinů, stačí vytisknout a jít.
Pastelky mají, někdo má ty fixy.
Koukněte na zadání, co asi tak můžeme s těmi čísly dělat?
Tak důležitá jsou ta čísla dole.
Jasně, budeme tomu říkat legenda. Vlastně je tam zakódovaný obrázek.
Minule se jedna žákyně podívala na písmenka v hokejové šifře a hned nám složila zašifrované slovo, prostě se jí tak hezky písmenka seřadila. Tentokrát nic a u nikoho, ani v jedné třídě. V jedné třídě tedy byli všímaví a všimli si na obrázku nápisu Harry Potter.
To bude Harry!
Jdeme tedy vymalovávat. V jedné třídě to byla sova Hedvika, v druhé obličej Harryho Pottera. Malování se rozběhlo a různě hodinu zastavujeme svými otázkami.
Kdybychom neměli přesně ty barvy, které jsou v legendě, objevil by se také obrázek?
No vlastně objevil, jen by byl jinak barevný.
Jasně bylo by vlastně porouchané zobrazování.
Takhle se třeba zašifrují části obrázků, které nemají být vidět.
Přesně, jde o zobrazování a šifrování barev. Takhle podobně může vidět např. hmyz – složené hmyzí oko. (Myslím, že mě hmyzologové brzy poženou…) Zvětšujeme obrázek na iPadu, vidíme roztřepené okraje fotografie u obrázku s nižší kvalitou. Zkouším také ukazovat lupu a zvětšit už digitálně zvětšený obrázek. Velké překvapení, jak se snímek rozkostičkoval –rozpixeloval.
Ještě si uděláme snímek Hedviky (sovice sněžné) na monitoru a vidíme ty čtverečky, které se naplňují příslušnou barvou. Chvíli se ještě také zastavíme, jak to počítače zpracovávají, jasně, ve dvojkové soustavě.
Blížíme se do finále a obrázky jsou vesměs vymalované, ještě ukazuji jednu z aplikací, kterou máme na iPadech – Pixel Art (pro iOS, pro Android), to příště vyzkoušíme v rámci našeho aktivní odpočinkopřemýšlení.
Jako „zázrakem“ se tento týden také objevil Pixel art na facebookovém profilu Marcely Přibylové, můžete třeba sledovat také její profil Kreativní vyučování. Koukněte na její rozpixelovanou vlastivědu – člověk a jeho svět, můžete vyzkoušet i její materiály, které nabízí.
My jsme si ještě s tandemovým učitelem po hodině říkali, že bychom mohli (a to rozhodně uděláme) adresovat jednotlivé „čtverečky“, diktovat obrázek a předpřipravit si tak tabulkové editory a seznámení s nimi, čtverečkovaný papír máme připravený z generátoru čtverečkovaného papíru.. Třeba nám vyjde i podmíněné formátování – když číslo jedna, tak… Však si to umíte představit. Nebo si budete muset počkat.
Slávek Pixel Hora